YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hollanda'nın meclis başkanı göçmen kökenli Arib oldu  ​
Hollanda'nın meclis başkanı göçmen kökenli Arib oldu ​
14 Ocak 2016 02:21
Hollanda'da geçen ay koalisyonun büyük ortağı Liberal Partili (VVD) Anouchka van Miltenburg’un istifasıyla boşalan parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi başkanlığına, İşçi Partisi’nin (PvdA) Fas kökenli milletvekili Khadija Arib seçildi.

Mecliste bugün yapılan seçimin 4. turunda en yüksek oyu alan Arib, böylece Hollanda’nın ilk göçmen kökenli meclis başkanı olmayı başardı.

Fas vatandaşlığına da sahip Arib, 2017’ye kadar bu görevi üstlenecek.

Arib, 1998 yılından bu yana milletvekili olarak görev yaptığı mecliste 2012 yılında da başkanlığa aday olmuş ama seçilememişti.

Seçimden sonra kısa bir açıklamada bulunan Arib, kendisine güvenerek oy veren herkese teşekkür etti.

Yabancılar karşıtı tutumuyla bilinen aşrı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders ise aynı zamanda Fas vatandaşlığı da bulunan Arib’in seçilmesini eleştirerek, bugünü “kara” olarak niteledi.

PVV, seçimden önce yaptığı açıklamada, çift vatandaşlığa sahip birisinin meclis başkanı olamayacağını ileri sürerek Arib’in adaylığına karşı çıkmıştı.

Arib, bir önceki meclis başkanı Anouchka van Miltenburg’un geçen aralık ayındaki istifasından bu yana meclis başkanlığını vekaleten yürütüyordu. 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler