YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hollanda’da taksicilerden protesto gösterisi
Hollanda’da taksicilerden protesto gösterisi
18 Şubat 2015 20:32
Hollanda’daki taksiciler, ülkenin farklı şehirlerinde kullanılmaya başlanan, özel araç sahiplerinin taksicilik yaptığı alternatif ulaşım sistemi "Uber" isimli uygulamaya karşı protesto gösterisi düzenledi.

Lahey’deki Malieveld Meydanı’nda toplanan, aralarında Türklerin de olduğu taksi sahipleri, lisanssız hizmet veren "Uber"in yasaklanması çağrısında bulundu.

Farklı siyasi partilerden milletvekillerinin de destek verdiği protestocular, daha sonra polis eşliğinde meclise kadar yürüdü. Taksiciler, hükümetin "Uber" adlı uygulamanın engellenmesi konusunda adım atmaması halinde protestolarına devam edecekleri mesajı verdi.

Protesto gösterisine Amsterdam’dan katılan ve 23 yıldır taksicilik yapan Ertuğrul Tekin, yasal olmayan bu uygulamanın kendilerini büyük zarara uğrattığını söyledi. "Uber" adlı sistemde özel arabalarıyla yasa dışı taksicilik yapanların güvenli olmadığını belirten Tekin, "Emeklerimiz göz göre göre boşa gidiyor. Ekmek paramızla oynuyorlar. Buna son verilmeli. Yetkililerin harekete geçmesini istiyoruz" diye konuştu.

Dünyanın farklı ülkelerinde internet üzerinden akıllı telefon uygulaması aracılığıyla kişilere özel arabalarıyla taksi hizmeti verme imkanı sunan "Uber" sistemi, lisanssız ve vergisiz olduğu için daha önce Hollanda’da mahkeme kararıyla yasaklanmıştı. Mahkeme kararına rağmen çalışmalarına devam eden şirket, şimdiye kadar farklı miktarlarda para cezasını çarptırıldı.

Birçok ülkede tepkiyle karşılanan "Uber" adlı sistemi Hindistan’da kullanan bir yolcunun daha önce şoförün tecavüzüne uğradığı iddia edilmişti.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler