YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hollanda'da Ramazan hoşgörüsü
Hollanda'da Ramazan hoşgörüsü
24 Temmuz 2012 14:23
Hollanda’nın en büyük işçi örgütlerinden Hristiyan Sendikalar Birliği’nin (CNV) gençlik birimi, oruç tuttukları için işyerlerinde sorun yaşayan Müslümanlara yardımcı olmak amacıyla bir danışma hattı kurdu.

Sendikadan yapılan açıklamada, Müslümanların Ramazan ayında oruç nedeniyle işyerinde bazı sıkıntılar yaşadıklarına dair duyumlar alındığı ama işlerini kaybetme korkusuyla bunu dile getiremedikleri belirtildi.

Açıklamaya göre, danışma hattına gelecek şikayetler doğrultusunda Müslümanlar için esnek çalışma şartları sağlanmaya çalışılacak. Ayrıca, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde de konu gündeme getirilebilecek. 

Oruç tutanların tutmayanlara göre daha yorgun olduklarına ve konsantrasyon sorunu yaşadıklarına değinilen açıklamada, bu kişiler için esnek çalışma saatlerinin devreye sokulabileceğine vurgu yapıldı.


-Müslümanlar da destek verdi-


Yüzbinlerce üyeye sahip CNV sendikasının açtığı danışma hattı Müslümanların da desteğini aldı.

Müslümanları devlet nezdinde temsil eden Devlet ile Müslümanlar Arası İletişim Organı (CMO) Müdürü Ebubekir Öztüre, yazılı açıklamasında, sendikanın girişimini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Bu inisiyatifi desteklediklerini ve gerekli kurum ve kuruluşlarla yakın gelecekte, oruç konusunun toplu iş sözleşmelerine yansıtılması konusunda görüşmeler yapmaya hazır olduklarını kaydeden Öztüre, "Ramazan aylarında, Müslümanlar 20 saatten fazla oruç tutmaktadırlar. İslam’ın beş şartından biri olan oruç insanları sükunete, disipline, düzene, sabırlı olmaya ve yardımlaşmaya teşvik eder. CNV sendikasının bu olumlu yaklaşımına, bazı kesimlerin gösterdigi çirkin tepkileri CMO olarak kınıyor, sendikayı destekliyoruz" değerlendirmesini yaptı. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler