YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hollanda'da İsrail karşıtı protesto
Hollanda'da İsrail karşıtı protesto
05 Haziran 2010 11:16
İsrail'in Gazze'ye İnsani Yardım taşıyan gemilere yönelik saldırısı tüm dünyada yankı buldu. Hollanda'da da İsrail karşıtı protestolar düzenlendi...

İsrail’in Gazze’ye insani yardım götürdüğü gemilere yaptığı baskının ardından dünya çapında gerçekleşen gösteriler devam ediyor. Hollanda’dan da iki gönüllünün yer aldığı yardım gemilerine yapılan saldırı, önce Lahey sonra da Amsterdam’da düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

Hollanda’nın değişik bölgelerinden 11 sivil toplum kuruluşunun başlattığı kınama gösterilerinin ikincisi Amsterdam Müze Meydanı'nda yüzlerce kişinin katılımıyla yapıldı. Ölen şehitler için durulan 2 dakikalık saygı duruşunun ardından, İsrail ve Amerika karşıtı sloganlar atıldı. Taşınan pankartlardaki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan posterleri dikkat çekerken, diğer pankartlardaki "Yolumuza devam, Vampir İsrail, İsrail terörist" gibi yazılar göze çarptı.

Protestolara katılan Mustafa Karakaya, İsrail’i kınadığını söyleyerek, “O gemide giden kardeşlerimize, Allah rahmet eylesin. Onlar şehit oldu. Çünkü onlar mecbur değildi, asker de değildi, onlar gönüllüydü. Onlar büyük bir mertebeye ulaşmıştır. Burada onların namazını da kıldık. Allah onlardan razı olsun. Biz Müslümanlar hiçbir zaman kimseye kin gütmedik, her zaman mazlumun yanında olduk. Bizim meselemiz Yahudi insanlarla değil. Bizim şu andaki meselemiz onları yöneten Yahudi zihniyetiyle. Onlar bir terörist suçu işlemiş. Yalnız şunu dünyanın çok iyi dinlemesini istiyorum: Biz Türk’üz, Filistine benzemeyiz. Bize uzanan eller mutlaka kırılacaktır” ifadelerini kullandı. Fas ve Mısır kökenli vatandaşların da kendi dillerinde slogan attıkları gösterilerde, Başbakan Erdoğan için Osmanlı Torunu ifadesi kullanıldı. (İHA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler