YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hollanda’da Gazze için dayanışma gecesi
Hollanda’da Gazze için dayanışma gecesi
08 Eylül 2014 01:24
Hollanda’da, İsrail’in saldırılarına maruz kalan Gazze için dayanışma gecesi düzenlendi.Gecede toplanan para Gazze’de bir okul inşaatında kullanılacak.

Saldırıların başladığı tarihten bu yana gerçekleştirdikleri farklı etkinlikler ön plana çıkan “Stand up for Palestine” grubunun düzenlediği gecede toplanan yardım paraları, bölgede bir okulun inşaatında kullanılacak.

Gazze’deki drama dikkat çekmek için özel üretilen tişörtlerin satıldığı geceye, farklı sanatçıların yanı sıra bazı Türk kökenli yerel siyasetçiler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve farklı etnik kökenden insanlar katıldı.

Programın organizatörlüğünü yapan “Stand up for Palestine” grubu yönetici Mehmet Akkoç, 6 haftadır devam eden yardım kampanyasında 3 binden fazla tişört satarak, yaklaşık 40 bin avro gelir elde ettiklerini söyledi.

Söz konusu miktarın ilerleyen günlerde daha da artmasını beklediklerini kaydeden Akkoç, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı kanalıyla Gazze’de bir okulun inşaatına yardımcı olmayı planladıklarını ifade etti.

Akkoç, üzerinde "Stand up for Palestine" yazan yardım amaçlı tasarlanan özel tişörtlere Hollandalıların da büyük ilgi gösterdiğini kaydetti.

Geceye katılan NIDA Partisi Rotterdam Belediye Meclisi Üyesi Aydın Peksert, Filistin davasına kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını belirtti.

Kısa süre önce Filistin’i ziyaret ederek yaşanan dramı yerinde gördüğünü anlatan Peksert, Gazze’ye yardım etmek için büyük bir çaba harcadıklarını anlattı. Bu kapsamda Gazze’de yapılması planlanan limana Rotterdam Limanı’nın tecrübelerinin aktarılması için harekete geçtiklerini bildiren Peksert, "Rotterdam Limanı yönetimiyle görüşerek burada tecrübeli isimlerin birikimlerini oraya aktarmaya çalışacağız. Bunun yanı sıra Rotterdam ile Gazze’nin kardeş şehir olması içinde çaba gösteriyoruz. Zaten parti programımızda da var bu konu. Gerekli desteği bulduktan sonra konuyu meclis gündemine getirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Programda kısa bir gösteri sunan kabare sanatçısı Nilgün Yerli ise Gazze’de yaşanan dramın yüreğini burktuğunu söyledi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler