YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hollanda kraliçesi tahtı bırakıyor
Hollanda kraliçesi tahtı bırakıyor
28 Ocak 2013 23:27
Hollanda Kraliçesi Beatrix, ülke genelinde her yıl 30 Nisan'da kutlanan Kraliçe Günü'nde tahtı bırakacağını açıkladı. Tahta bu tarihten itibaren Kraliçe'nin büyük oğlu 46 yaşındaki veliaht Prens Willem Alexander geçecek.

Televizyonda yayımlanan, daha önce hazırlanmış konuşmasında tahtı bırakacağını açıklayan Kraliçe Beatrix, gelecek günlerde 75. yaş gününü kutlayacağını belirterek, tahtı bırakmanın zamanının geldiğini söyledi.

Büyük bir güvenle tahtı oğluna devredeceğini kaydeden Beatrix, veliaht Prens Willem Alexander ile eşi Prenses Maxima'nın bu yeni göreve hazır olduklarını ifade etti.  

Kraliçe Beatrix 33 yıldır oturduğu tahtı 30 Nisan'da başkent Amsterdam'da düzenlenecek törende oğluna devredecek. Bu tarihten itibaren kurallara göre veliaht Prens Willem Alexander'ın eşi Prenses Maxima Kraliçe olacağı için Kraliçe Beatrix ise Prenses unvanını kullanacak.  

Kraliçe'nin aldığı kararı saygıyla karşıladığını belirten Başbakan Mark Rutte yaptığı açıklamada, veliaht Prens Willem Alexander'a yeni görevinde başarılar diledi. Willem Alexander'ın önemli bir görev üstleneceğini kaydeden Başbakan, bunu hakkıyla yerine getireceğine inandığını söyledi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler