YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Holbrooke'un yerine kim gelecek?
Holbrooke'un yerine kim gelecek?
15 Aralık 2010 08:10
ABD Dışişleri Bakanı Philip Crowley, hayatını kaybeden Holbrooke'un yerine Frank Ruggiero'nun atanacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, önceki gün hayatını kaybeden Amerikalı diplomat Richard Holbrooke'un yürüttüğü Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi görevine Frank Ruggiero'nun atanacağını bildirdi.

Crowley basına yaptığı açıklamada, Holbrooke'un yardımcılarından biri olan Ruggiero'nun ABD'nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi görevine vekaleten atanacağını ve bu görevde sürekli kalma olasılığının bulunduğunu belirtti.

AMELİYATTAN ÖNCE DOKTORLARLA ŞAKALAŞMIŞ

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, Richard Holbrooke'un ameliyattan önce doktorlarla uzun süre sohbet edip Afganistan'daki savaş ile ilgili şakalaştığını belirtti.

Crowley yaptığı açıklamada, ''Holbrooke'u ameliyat edecek ekip diplomatın rahatlamasını istemiş, Holbrooke da Afganistan ve Pakistan konularının kendisini endişelendirdiğini, bu yüzden de rahat olamayacağını ifade etmiş'', dedi.

Holbrooke ve doktorların uzun bir süre sohbet ettiklerini söyleyen Crowley, ''Sonunda doktorlar 'siz ameliyat olurken biz sorunları hallederiz' demişler, Holbrooke da 'Tamam ve Afganistan'daki savaşı bitirin!' diye cevap vermiş'' diye sözlerine ekledi.

Aort damarında yırtık meydana gelmesi nedeniyle Cuma günü aniden rahatsızlanan Holbrooke, George Washington Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılmış ve 20 saatten uzun süren bir ameliyat geçirmişti. Hafta sonu, kan dolaşımını artırmak için Holbrooke'a ikinci kez cerrahi müdahale uygulanmış ama deneyimli diplomatın sağlık durumu düzelmemişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler