YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“HKYK’nın meslekten ihraç kararı orantısız güçtür”
“HKYK’nın meslekten ihraç kararı orantısız güçtür”
“HKYK’nın meslekten ihraç kararı orantısız güçtür”
01 Kasım 2008 / 12:33 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Avrupa Birliği’nin hazırladığı raporda Şemdinli Davası’nın Savcısı Ferhat Sarıkaya’yı meslekten ihraç eden HSYK kararı “orantısız güç” olarak nitelendirilerek eleştirildi. Raporun ilgili bölümü ise şöyle:


Avrupa Komisyonu tarafından 5 Kasım’da açıklanacak Türkiye 2008 İlerleme Raporu’nun son taslağında ‘Yargı bağımsızlığı’na vurgu yapılarak, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun Şemdinli Savcısı Ferhat Sarıkaya’yı meslekten ihraç etmesi eleştirildi. Yargı bağımsızlığına ilişkin kaygıların sürdüğü kaydedilen İlerleme Raporu’nda şöyle dendi: ‘Bazı vesilelerle yargının üst düzey üyeleri, kamuoyuna gelecekteki yargılamalarda bağımsızlıklarını tehlikeye düşürebilecek yorumlarda bulundu. Bağımsızlığa gelince Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısı konusunda ilerleme olmadı

YARGI BAĞIMSIZLIĞI UYARISI

Raporda Şemdinli’de bir kitapevine bomba atılması ve ardından yapılan protesto gösterisinde kalabalığın üzerine ateş açılması olayının davasının iddianamesinde Genelkurmay eski Başkanı Yaşar Büyükanıt’a da yer veren Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın HSYK tarafından görevden ihraç kararını ‘orantısız’ olarak nitelendirildi. İhracın HSYK’nın ‘başka devlet kurumlarından bağımsızlığı’ konusunda soru işaretlerini yarattığı da savunuluyor. Raporda 2007 yılında toplam 846 yargı ve savcının atandığı belirtilirken, 4 bin 166 yargı ve savcı kadrosunun boş bulunduğuna dikkat çekiliyor.

BÜYÜKANIT’I SUÇLAMIŞTI

Van Savcısı Ferhat Sarıkaya 2005’te hazırladığı Şemdinli Davası iddianamesinde ‘Kara Kuvvetleri Kom. Org. Yaşar Büyükanıt, Van Asayiş Kolordu Kom. Korg. Selahattin Uğurlu ile Hakkari Dağ ve Komando Tuğay Komutanı Tuğ. Erdal Öztürk’ haklarında ‘Büyükanıt’ın Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı olduğu dönemde çete kurduklarını’ öne sürmüştü. Sarıkaya, HSYK’nın 2006’da aldığı kararla meslekten ihraç edildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler