YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hızlı tren kazası: 35 ölü
Çin'de hızlı trenin iki vagonun raydan çıkması sonucu meydana gelen kazada 35 kişi öldü.
Hızlı tren kazası: 35 ölü
24 Temmuz 2011 / 09:26 Güncelleme: 24 Temmuz 2011 / 10:15

Çin'in doğusundaki Cıciang eyaletinde hızlı trenin iki vagonunun raydan çıkarak köprüden uçması sonucu ölü sayısı 35'e yükselirken, yaralı sayısının 210 olduğu bildirildi.

Şinhua ajansı, ölenler arasında iki yabancının da olduğunu bildirdi, ancak ayrıntı vermedi. Yarı resmi Çin Haber Servisi de  yabancılardan birinin 20'li yaşlarında bir kadın olduğunu kaydetti.

Kurtarma ekipleri, enkazda hala yaralılar olduğu varsayımıyla kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. 

TREN SEFERLERİ DURDURULDU

Çin'in doğusundaki Cıciang eyaletinde hızlı trenin dört vagonunun çarpışma sonucu raydan çıkarak viyadükten uçması üzerine bölgede 26'sı hızlı, 58 tren seferi durduruldu.

Şinhua ajansı, kazada D301 sayılı hızlı trenin dört vagonunun viyadükten aşağı uçtuğunu, D3115 sefer sayılı hızlı trenin iki vagonunun raydan çıktığını kaydetti.

Yetkililer, ölenlerden 19'unun kimliklerinin tespit edildiğini kaydetti.

Vıncou Belediye Başkanı Cao Yidı, kaza sırasında D3115'te 900, D301'de 500 olmak üzere trenlerde toplam 1400 kişinin bulunduğunu, kazadan yara almadan kurtulanların karayoluyla gönderildiğini söyledi.

Yetkililer, yerel saatle 20.27'de meydana gelen kaza sırasında zıt istikamette başka bir trene de yıldırım düştüğünü, ölü ya da yaralı olmadığını bildirdi.

Kazada aralarında iki yabancının da olduğu 35 kişi hayatını kaybetmiş, 210 kişi yaralanmıştı.

KAMUOYU HIZLI TRENLERE GÜVENSİZ

Kazanın ardından internette yapılan yorumlarda halkın özellikle hızlı trenlerle alakalı endişeleri dikkat çekerken, çok sayıda kişinin hızlı trenleri tercih etmeyeceği, hızlı trenlerin tekrar kamu güvenini kazanmasının "uzun ve zorlu bir süreç" olacağı yönündeki değerlendirmeler öne çıkıyor.

Çin'de son günlerde dünyanın da gündeminde olan dünyanın en uzun hızlı tren hattı Pekin-Şanghay hattında, hizmete girdiği 30 Haziran'dan beri üç kez elektrik kesintisi, yıldırım gibi etkenler yüzünden gecikmeler olmuş ve ulusal basında bu konu sık sık gündeme gelmişti.

Pekin'den Fucien eyaletinin başkenti Fucou'ya giden D301, Cıciang eyaletinin başkenti Hangcou'dan Fucou'ya giden D3115 sefer sayılı trene arkadan çarpmıştı. Yetkililer, D3115'e yıldırım çarpması sonucu trenin kontrolünün kaybedildiğini belirtmişti.

Kaza yapan trenler ülkede ilk nesil "Dong Çı" adı verilen hızlı trenlerden ve ortalama hızları saatte 150-200 kilometre arasında değişiyor. 30 Haziran'da hizmete giren Pekin-Şanghay hızlı tren hattı ve doğu bölgelerin bazı bölümlerinde yeni nesil yüksek hızlı "Gao Tie" trenleri çalışıyor.

Çin'in doğusunda bulunan Hangcou'dan günde ortalama 30 hızlı tren seferi yapılıyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler