YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hizbullah'tan ABD'ye DAEŞ tepkisi
Hizbullah'tan ABD'ye DAEŞ tepkisi
15 Ağustos 2015 00:39
Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, ABD'yi, terör örgütü DAEŞ'i bölgeyi bölmek için kullanmakla suçladı.

Nasrallah, 2006 İsrail-Lübnan Savaşı'nın bitişinin yıl dönümü münasebetiyle Vadi el-Huceyr bölgesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "ABD bugün DAEŞ'i, bölgeyi bölmek için kullanıyor. DAEŞ bunun farkında ya da değil. ABD, DAEŞ'e karşı savaş konusunda da kesinlikle ciddi değil" dedi.

ABD'nin, "İsrail ve Suudi Arabistan'ın iş birliğiyle" DAEŞ'i bölgeyi, Suriye ve Irak'ı bölmek için kullandığını öne süren Nasrallah, ABD'nin DAEŞ üzerinden bölgenin resmini yeniden çizmeye, rejimleri ve devletleri düşürmeye çalıştığını iddia etti.

Lübnan'daki farklı gruplara siyasi krizlerin çözümü için "gerçek bir ortaklık" çağrısında bulunan Nasrallah, Mişel Avn'ın başkanlığını yaptığı Ulusal Özgür Akım'a atıfla, Hizbullah'ın özellikle 2006 Temmuz savaşında yanlarında duran müttefiklerinden hiçbirinin izole edilmesini kabul etmediğini söyledi.

BM verilerine göre, 2006 Temmuz ayında Hizbullah ile İsrail arasında meydana gelen savaşta İsrail, çoğu sivil bin 200 Lübnanlıyı, Hizbullah ise Lübnan toprakları içinde çoğu asker 160 İsrailliyi öldürmüştü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler