YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hizbullah'ın bu kadarı İsrail'i alarma geçirdi
Hizbullah, İran’'la askeri ilişkilerden ve teknolojik silahlanmadan sorumlu lideri Hasan Lakkis’'in suikastinin ardından İsrail'’e “misilleme” kararı aldı. Tel Aviv ise askerlerini alarma geçirdi.
Hizbullah'ın bu kadarı İsrail'i alarma geçirdi
06 Aralık 2013 / 07:31 Güncelleme: 06 Aralık 2013 / 11:44

Hizbullah, üst düzey komutanlarından Hasan el-Lakkis'’in suikast sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, saldırının sorumluluğunu İsrail'’e yükledi.

Tel Aviv yönetimi suçlamaları reddederken, geçmişteki benzer saldırılar nedeniyle Hizbullah yönetimi saldırıyı İsrail’in gerçekleştirdiğinden emin gözüküyor.

Lübnan'’ın Al-Akhbar gazetesinde yayımlanan bir habere göre, Hizbullah’'ın İran’la askeri ilişkilerinden ve örgütün insansız hava araçları gibi yüksek teknoloji silahlarından sorumlu lideri Lakkis'’in intikamı için İsrail’e “misilleme” gerçekleştirme kararı aldığı söyleniyor.

2005'’te İsrail tarafından Şam'’da öldürülen Hizbullah liderlerinden İmad Mugniye’n'in “en parlak” öğrencilerinden biri olarak nitelendirilen ve İsrail’'in 2 kez suikast girişiminde bulunduğu Lakkis’'in hedef alınması Hizbullah’'a verilen önemli bir mesaj olarak nitelendiriliyor.

Adres İsrail olmayabilir

Fakat Hizbullah içinde, Suriye iç savaşı nedeniyle hedef haline gelişi ve Beyrut’'taki artan güvenlik riskiyle uğraşması nedeniyle, Lakkis'’in suikastinden doğrudan İsrail'’in sorumlu tutulmamasını savunan önemli bir kanadın da bulunduğu söyleniyor.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler