YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hizbullah milisleriyle savaşıyoruz
Hizbullah milisleriyle savaşıyoruz
29 Mayıs 2013 13:45
İslam Tugayı medya sorumlusu Muhammed, son zamanlarda Şam'ın Haresta, Dareya ve Seyide Zeynep bölgesinde rejim güçleriyle değil, Hizbullah milisleriyle savaştıklarını söyledi.

Suriye'nin başkenti Şam'daki İslam Sancağı Tugayı'nın medya sorumlusu Mahir Muhammed, internet üzerinden yaptığı açıklamada, "Son zamanlarda Şam'ın Haresta, Dareya ve Seyide Zeynep bölgesinde rejim güçleriyle değil, Hizbullah milisleriyle savaşıyoruz" dedi.

Muhammed, Hizbullah milislerinin başkent Şam'ın yanı sıra Humus'un Kusayr kasabası, Halep ve Dera'nın Busru Şam bölgesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birliklerine karşı savaştığını vurguladı.

Suriye ordusundan 15 bin askerin ayrılmasına yardımcı olduk

İslam Sancağı Tugayı olarak, olayların başladığı Mart 2011 yıllından bu yana aralarında Alevi ve Hristiyanların da bulunduğu 15 bin askerin Suriye ordusundan ayrılmasına yardımcı olduklarını belirten Muhammed, "Ordudan ayırlmak isteyenlere yardım etmek için Şam'ın Doğu Guta bölgesinde büro açtık. Bu kişiler, genellikle ordudan ayrılmış olan arkadaşları veya aileleri vasıtasıyla bize ulaşıyor. Biz de büyük bir gizlilik içerisinde onların ayrılmalarına yardımcı oluyoruz" şeklinde konuştu.

Haftada yaklaşık 500 civarında askerin Esed birliklerinden çeşitli vesilelerle ayrılmasında rol oynadıklarını kaydeden Muhammed, "Silahlı muhalifler, Esed birliklerine saldırmadan önce askerlere ayrılma anonsu yapıyor. Ayrılmak isteyen askerlere her konuda yardımcı oluyoruz" ifadesini kullandı.

Hizbullah daha dün kuruldu

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Üyesi Mülhem ed-Durubi, Hizbullah'ın, Şam'ın güneyindeki Seyide Zeyneb Türbesi'ni koruma amacıyla Esed güçlerinin yanında savaştıklarına dair açıklamasını eleştirerek, "Suriye halkı Seyide Zeynep türbesini yüzlerce yıldır koruyor, Hizbullah daha dün kuruldu. Hizbullah'ın misyonu türbeyi korumak değil. Bu gerekçe Esed rejiminin yanında yer alıp sivillere karşı savaşmak için bir bahaneden ibarettir. Hizbullah, mezhepçilik bayrağı altında ve İran'ın bölgedeki projeleri doğrultusunda Suriye halkına karşı savaş ilan etmiştir" şeklinde konuştu.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı Sözcüsü Kasım Saadeddin de" Seyide Zeyneb Türbesi, Şam'ın güneyinden Kusayr'a, Şam'ın Doğu Guta banliyösüne veya Halep'in mahallelerine mi taşındı? Çünkü Hizbullah militanları ÖSO'ya karşı oralarda savaşıyor. Eğer Hasan Nasrallah, Seyide Zeyneb Türbesi'nin, o türbeyi Hizbullah kurulmadan yüzyıllar öncesinden beri muhafaza eden Suriyelilerden korunması gerektiğine inanıyor ise militanları neden başka yerlerde savaşarak Esed rejiminin askerleriyle beraber birbiri ardına katliamlar yapıyor?" diye sordu.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler