YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hırvatistan AB'nin 28'inci üyesi oldu
1 Temmuz itibarıyla Avrupa Birliği'nin 28'inci üyesi olan Hırvatlar yeni dönemi Zagreb'deki Ban Yelaçiç Meydanı'nda kutladı.
Hırvatistan AB'nin 28'inci üyesi oldu
01 Temmuz 2013 / 08:31 Güncelleme: 01 Temmuz 2013 / 11:07

Hırvatistan'ın, 1 Temmuz itibarıyla Avrupa Birliğinin (AB) 28'inci üyesi olması nedeniyle, başkent Zagreb'deki Ban Yelaçiç Meydanı'nda geniş katılımlı kutlama programı düzenlendi.

Kutlamalara Türkiye'yi temsil eden AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın yanı sıra 15 devlet başkanı, 13 başbakan, 3 meclis başkanı olmak üzere aralarında çok sayıda bakanın da bulunduğu 170 üst düzey devlet yetkilisi katıldı.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç, burada yaptığı konuşmada, Hırvatistan'ın AB üyeliğini ''ülke tarihindeki yeni bir sayfa'' olarak nitelendirdi.

Bugün sadece mevcut nesillerin değil, geçmişte yaşayan Hırvatların da rüyalarının gerçekleştiğini söyleyen Yosipoviç, ''Bugün, yeni nesillerimiz için daha güvenli, demokratik ve Avrupai bir geleceğin temellerini attık. Bizler, Avrupalıydık ve Avrupalı kalmaya devam edeceğiz. Avrupa, milletimizin kimliğinde kilit öneme sahiptir. Sadece coğrafi konumumuzdan dolayı değil, paylaştığımız ortak değerler nedeniyle de Avrupa'ya aitiz'' dedi.

Başbakan Milanoviç'in konuşması

Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç ise Hırvatistan'ın, kendisini, devletini ve rolünü Avrupa'da ve dünyada gerçek bir şekilde algılayan rasyonel insanların ülkesi olduğunu söyledi.

Milanoviç, ''Hırvatistan bu akşam bir yere kaçmadığını biliyor. Bulunduğumuz yerde devam ediyoruz, fakat şimdi yeni bir sorumlulukla. Sorumluluğumuz, bölge ülkelerinin de en kısa sürede AB kriterlerini yerine getirmesi için onlara yardım etmek'' diye konuştu.

Bölge ülkeleriyle kopmaz bağlara sahip olduklarını belirten Milanoviç, ''Özellikle, 2. Dünya Savaşı sırasında, faşizme karşı mücadeledeki birlikteliğimiz bizim kopmaz bağımızdır. Bizi bağlayan şeylerden bir tanesi de AB temel kavramına katmak istediğimiz, özgürlük ve dayanışma değerlerine olan bağlılığımızdır'' dedi.

Kutlama programı kapsamında konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso da başarısından dolayı Hırvatistan'ı tebrik ederek, Hırvatistan'ın diğer bölge ülkelerine de örnek olduğunu söyledi.

Başkent Zagreb'deki kutlama törenleri devam ederken, saatler gece yarısını gösterince, Hırvatistan Maliye Bakanı Slavko Liniç, Hırvatistan ile Slovenya arasındaki Bregana sınır kapısından Slovenya'ya, AB sınırlarına giriş yaptı.

Liniç'e Slovenya Maliye Bakanı Uroş Çufer de eşlik etti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler