YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hindistan'da, aşırı sıcaklar nedeniyle ölü sayısı 1400'e çıktı
Hindistan'da, aşırı sıcaklar nedeniyle ölü sayısı 1400'e çıktı
28 Mayıs 2015 15:29
Ölüm vakalarının en çok yaşandığı yerlerin başında ülkenin güneyindeki Andra Pradeş ve Telangana eyaletleri geliyor. Hava sıcaklığının 47 dereceyi bulduğu eyaletlerden Andra Pradeş'te 552 kişinin, Telangana’da ise 266 kişinin öldüğü kaydediliyor.

Telangana'da okullar, pazartesiden itibaren 1 hafta süreyle tatil edildi. Ülkenin değişik bölgelerinde ise 600'e yakın kişinin öldüğü ifade ediliyor.

Yetkililerin açıklamalarına göre, ölenlerin çoğu inşaat işçisi, yaşlı ve evsiz insanlardan oluşuyor. Sıcaklığa bağlı ölüm nedenleri arasında ise uzun süre güneş ışığında durmak, susuzluk ve kalp krizinin geldiği belirtiliyor.

Hindistan'da yetkililer, vatandaşlara bol su içmeleri ve evden çıkmamaları tavsiyesinde bulunurken, hastaneler ise güneş çarpmasından etkilenen kişileri tedavi etmek için alarma geçti.

Ülkedeki aşırı sıcakların etkisinin birkaç gün daha devam edeceği belirtiliyor. Haziran ayının başı itibarıyla gelmesi beklenen ve eylül ayına kadar devam eden Muson yağmurları ise dört gözle bekleniyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler