YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Heyet çekildi, rapor ortada kaldı
Heyet çekildi, rapor ortada kaldı
13 Kasım 2010 08:39
CHP'nin temmuz ayında başlattığı Doğu ve Güneydoğu sorunlarını ele alan çalışması, yönetimin değişmesiyle birlikte ortada kaldı.

Başkanlığını Samsun Milletvekili ve eski Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Haluk Koç'un yaptığı heyet geri çekilirken, yapılan çalışmalar askıya alınmış oldu. Partinin Doğu ve Güneydoğu Komisyonu 4-5 Kasım tarihlerindeki Van, Hakkâri ve Ağrı'da yapması gereken çalışmaları gerçekleştirmedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümü yönünde üretilecek politikalara kaynaklık etmesi için dört ay önce Doğu ve Güneydoğu'da kapsamlı bir çalışma başlattı. Bölge halkı, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerle yapılacak kapsamlı görüşmeler ve sosyo-ekonomik araştırmalardan sonra bir rapor hazırlanması öngörülüyordu. Ancak CHP'nin 21 yıl aradan sonra yeniden kapsamlı bir 'Kürt raporu' hazırlamak için başlattığı bu çalışma yarıda kaldı. Bölgede dört aydır çalışmalarını sürdüren altı kişilik Doğu ve Güneydoğu Komisyonu, Önder Sav ve Kılıçdaroğlu arasında yaşanan kavganın ardından yeni yönetimin belirlenmesiyle birlikte çalışmalarını sonlandırmak zorunda kaldı. Eski Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç öncülüğündeki heyette Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, eski Genel Sekreter Yardımcısı Tekin Bingöl, eski MYK üyeleri Mahmut Duyan ve Mehmet Faraç bulunuyordu.

Heyet, çalışmaları sırasında ise sadece bölgedeki bazı sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan görüşmelerle sınırlı kaldıkları gerekçesiyle eleştiriliyordu. Geçtiğimiz hafta yapılan son MYK toplantısında da ele alınmayan çalışmanın akıbetinin ne olacağı ise belli değil. Konuyla ilgili Zaman'a konuşan heyet başkanı Haluk Koç ve eski MYK Üyesi Mahmut Duyan, çalışmaların yönetimin değişmesiyle birlikte askıya alındığını söylüyor. Raporun akıbetinin de ne olacağını bilmediklerini dile getiren eski MYK üyeleri, kuruldaki isimlerin değişebileceğini belirtiyor. Kendi heyetinin çalışmayı bir yere kadar getirdiğini aktaran Koç, 4-5 Kasım'da Van, Hakkâri ve Ağrı'da yürütülmesi planlanan çalışmaları da iptal ettiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu ise yeni bir Kürt raporu için bölgede çalışmalar başlatıldıktan sonra eylül ayındaki demecinde heyetin sivil toplum örgütleri ve halkla görüştüğünü belirtmiş, "O bölgede hocalar, bu çalışmanın içine çekilecek. Bu süreçte sonuç nasıl çıkar bilmiyorum ama biz 89 raporundaki duyarlılığa bağlı kalarak, daha ayakları basan, uygulanabilir öneriler paketi ile ortaya çıkacağız." ifadelerini kullanmıştı. Heyetin çalışmaları sırasında ise CHP Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından hazırlanarak, genel merkeze gönderilen anadilde eğitim ve genel af vurgulu 16 sayfalık 'Kürt Sorunu ve Çözüme Dönük Yol Haritası' başlıklı rapor reddedildi.
Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler