18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul21 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya19 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır23 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa23 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hersh ABD ve Türkiye ilişkileri konusunda çarpıcı
Hersh ABD ve Türkiye ilişkileri konusunda çarpıcı
Hersh ABD ve Türkiye ilişkileri konusunda çarpıcı
18 Şubat 2008 / 11:55 Güncelleme: 18 Şubat 2008 / 00:00

Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh, Ortadoğu’daki gelişmeleri yorumladı, yeni iddialar ortaya attı: ABD ve İsrail, TSK ile yakın koordinasyonda. ABD’nin Türk topraklarında resmen açıklanmamış gizli üsleri var. İstihbarat paylaşılıyor, ABD operasyonlarına destek sağlanıyor. İsrail’in Suriye’yi bombalamasının detaylarını TSK biliyor ama Türk Hükümeti bilmiyor.
Akşam gazetesinden gazeteci Nagehan Alçı'nın röportajı


Hersh, yaptığı çalışmalarla dünya siyaset gündemini belirleyen isim. Daha önce Amerikalı askerlerin ıraklı mahkumlara yaptığı işkenceleri ortaya çıkarması, Vietnam savaşı sırasında My Lai adlı yerde masum sivillerin ABD askerleri tarafından öldürüldüğünü gözler önüne sermesi, ABD’nin Lübnan’a saldırması için İsrail’e onay vermesi başarılı çalışmalarından sadece birkaçı.

Hersh Türkiye-abd ilişkilerini “inişli çıkışlı ama her zaman iyi” diye tanımlarken, kürt sorunu ve ortadoğudaki kaos ortamıyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.


Geçen gün New Yorker Dergisi’nde İsrail’in Suriye’yi bombalaması ile ilgili yeni bir makaleniz yayınlandı. Geçtiğimiz eylülde Suriye sınırına bomba düşmüş ama Şam’dan ses çıkmamıştı. Bu sessizliği nasıl açıklıyorsunuz?

2006’da Hizbullah 2 İsrailli askeri kaçırdı, 34 gün süren savaşa yol açtı, biliyorsunuz. Oysa İsrail Suriye’yi bombaladığında ilgili taraf hiçbir şey olmamış gibi davranıyor. Bu işte bir gariplik var.


ABD’nin tutumu ne?

Bush yönetimi açısından baktığımızda Suriye’nin tepki göstermemesi çok manidar. ABD devamlı olarak Suriye’de gizli operasyonlar düzenliyor. Suriye ne yapabiliyor ki? ABD İsrail’in operasyonunu biliyordu, Suriye’nin sessiz kalacağını da.


Yanı başında olanlara karşı Türkiye’nin tutumu neydi?

Bence Suriye’de olanların detaylarını TSK biliyor ama hükümetiniz bilmiyor.


Bahsettiğiniz üsler nerede?

Sınırlarınıza yakın. Irak sınırına, Suriye sınırına yakın yerlerdeler.


Ne zamandan beri varlar?

Soğuk savaş zamanında kurulmuş olanları var. Uzun zamandan beri iki ülke arasında tam detayları açıklanmayan askeri işbirliği var.


Türk-ABD ilişkileri ırak savaşının başından itibaren aşağı doğru bir ivme sergiliyordu. Son dönemde ise tekrar flört başladı gibi yansıtılıyor. Sizin söylediğiniz yakın ilişki bu iniş-çıkıştan bağımsız mı?

Tabii politik düzeyde olanlar ayrı. O işin görünen kısmı. Ne olursa olsun çok yakın askeri işbirliği hep devam ediyor.


ABD, PKK ile savaş konusunda samimi mi?

ABD Yönetimi hala PEJAK ve PKK ile ‘oyunlar’ oynuyor çünkü ikisinden de beklentileri var. ABD ve İsrail’in geçmişte PEJAK’la ilişki içinde olduğunu biliyoruz.


McCain seçilirse bu Bush döneminin devamı anlamına mı gelecek?

Aslında kim kazanırsa Bush kazanacak çünkü onun başlattığı savaşı bitirmek zor olacak. Seçim yarışı başa baş gidiyor. Ama ABD’de 11 Eylül’e benzer bir saldırı olursa ne olacak? Böyle bir olasılık ve bunun olumsuz etkileri beni çok kuşkulandırıyor.


Böyle bir saldırı Cumhuriyetçiler’in işine yarar herhalde

McCain’in ekmeğine yağ sürülür.


El kaide Afganistan’da deniyordu ancak artık Pakistan’ın El Kaide’nin yeni üssü olduğu söyleniyor. ABD’nin Pakistan’a yaklaşımını nasıl değerlendirirsiniz?

Pakistan’da çok garip şeyler oluyor. Usame bin ladin orada olabilir. Müşerref Bush’un terörizme karşı savaşına destek verdiği için yaptığı her şeye müsamaha ediyoruz.


Butto suikastını bekliyor muydunuz?

Anladığım kadarıyla ABD’nin butonun dönmesi için devreye girmesinin nedeni müşerrefin demokrat olduğunu göstermekti. Pakistan’daki kamuoyu araştırmalarının yansıttığı durumu görmek istemediler. Butto’yu çok tehlikeli bir durumun içine soktular.


ABD’deki yeni başkan Ortadoğu politikalarını değiştirebilir mi?

Ortadoğu’nun hali ortada. Irak’ta öyle bir noktaya gelindi ki değiştirmeleri zor olacak. Demokratlar da gelse ABD’nin Ortadoğu’dan çekilmesini beklemek gerçekçi değil.


Irak aynen devam mı edecek yani?

Bir kadavradan bahsediyoruz. Ülke Sünniler ve Şiiler arasında bölünmüş ve eninde sonunda büyük bir iç savaş çıkacak.


Çözüm yok mu ırak için?

Geniş kapsamlı diyalog ama Bush bunu yapmaz. İranlıların, Suriyelilerin ve Türklerin de katılacağı ciddi bir konferans düzenlenmeli. Ama bu Irak’a asker göndermek ile karıştırılmamalı. Bu hataya düşmeyin, işgalci konumuna düşersiniz.


Iraklı Kürtler ne olacak?

Barzani ve Talabani’nin durdurulması gerekiyor. CIA’den emekli olanlar şirket kurup Iraklı Kürtlerle işbirliği yapıyorlar, petrol anlaşmaları imzalıyorlar. Türkiye bu petrolün piyasaya sevk edilmesine izin verir mi? Yeni ABD Başkanı bu çetrefil sorunla karşı karşıya kalacaktır.


İran planları değişir mi yeni planla?

Aslında pek bir şey değişmez. McClain gelirse zaten hiçbir şey değişmez. Demokratlardan hem Obama hem de Clinton ABD’deki güçlü Musevi lobisinin baskısı yüzünden İran konusunda bayağı sertler. Bir de unutmayalım ki Bush’un görevden ayrılmasına kadar bir yıla yakın zaman var. Ve o İran’ın nükleer silah sahibi olmak istediğine emin. Üstelik nükleer silahlara kavuşursa Hizbullah’a vereceğini düşünüyor. Bir de Cheney var. Her taşın altından o çıkıyor. Suriye’ye saldırmadan önce İsrailliler ABD yönetiminde kiminle konuştular sanıyorsun?
Seymour Hersh Kimdir?


1937 Chicago doğumlu Hersh New Yorker dergisinde askeri ve güvenlik konuları üzerine makaleler yazıyor. Yaptığı çalışmalarla dünya siyaset gündemini belirleyen isim. Daha önce Amerikalı askerlerin ıraklı mahkumlara yaptığı işkenceleri ortaya çıkarması, Vietnam savaşı sırasında My Lai adlı yerde masum sivillerin ABD askerleri tarafından öldürüldüğünü gözler önüne sermesi, ABD’nin Lübnan’a saldırması için İsrail’e onay vermesi başarılı çalışmalarından sadece birkaçı.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler