YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Herkesi öldürdüler'
'Herkesi öldürdüler'
16 Mayıs 2012 11:48
Bosna savaşının üzerinden yıllar geçti ama acılar hala taze. O dönemde Sırp askerlerinin Müslüman Boşnaklara yaptığı katliamların canlı tanıkları yaşadıklarını anlatıyor.

Bosna savaşı öncesinde çoğu Boşnak nüfusun yaşadığı Doğu Bosna'daki Zaklopaça köyünün sakinleri, 20 yıl önce Sırp askerlerinin operasyonunda öldürüldü.

Srebrenitsa ile Vlasenica arasında bulunan şehitlik mezarlığı ile göze çarpan Zaklopaça köyünde işlenen korkunç suçun üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen ürkütücü sessizlik hakimiyetini sürdürüyor.

Vlasenica yakınında, çoğu Boşnak nüfusun yaşadığı köyde 15'i çocuk 62 sivilin öldürüldüğü katliamdan kurtulan Adel Şabanoviç, yaşadıklarını anlattı.

Şabanoviç, 16 Mayıs 1992 yılında, Sırp askerlerin saldırdığı köyde ''Hociç'' soyadını taşıyan ailesinin 27 ferdinin kurban edildiğini, 62 kurbanın arasında en yaşlısının 67, en gencinin ise 4 yaşında olduğunu hatırlattı. Şabanoviç, Zaklopaça katliamında sadece birkaç kişinin kurtulduğunu, onlardan birinin kendisi olduğunu ifade etti.

Şabanoviç, ''Köyde sadece birkaç av tüfeği bulunduğu için, herkesi katledip öldürdüler. Evlerimizden tank ve silah dolu kamyonlarının geçtiğini izledik. Sırp komşularımız başımıza hiçbir şey gelmeyeceğini söylüyorlardı. Fakat 16 Mayıs 1992 yılında, ikindi namaz vaktinde, silahlı askerlerin konvoyu köyümüze girdi. Yaşlıları, kadın ve çocukları, gördükleri herkesi öldürmeye başladılar. Hiçbir neden olmadan bize saldırdılar. Cesetleri de 3 gün sonra gelip buradan kaldırdılar'' diye konuştu.

Anneannesinin kendisini ormana götürüp ölümden kurtardığını anlatan Şabanoviç, saklanmayı başaran sadece birkaç kadın ve çocuğun hayatta kaldığını, günlerce Srebrenica yakınındaki mağaralarda kaldıklarını belirtti.

Sırplardan kaçarken Srebrenica'ya geldiklerini anlatan Şabanoviç, Srebrenica'da da katliama tanıklık ettiğini ifade etti.

Şabanoviç, ''Sırplar benden su getirmemi istediler ve bu suyla Boşnakları kesecekleri bıçakları yıkadılar. En korkunç olay oyun sahasına düşen bombada 70 kişinin ölmesi oldu'' dedi.

Zaklopaça katliamı için bugün hala kimsenin yargılanmadığını söyleyen Şabanoviç, "Zaklopaça'da yapılan kötülükler ve katliamlar bugün sadece Radovan Karaciç ve Ratko Mladiç davası kapsamında görüşülüyor" dedi. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler