YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hegel'den Suriye yorumu
Hegel'den Suriye yorumu
18 Nisan 2013 07:17
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Suriye ve bölge için en iyi sonucun, Esed sonrası döneme doğru müzakere edilmiş siyasi bir dönüşüm olduğunu söyledi.

Hagel, Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde "Suriye'deki durum" ile ilgili konuştu.

ABD yönetiminin Suriye konusundaki politikasını anlatan Hagel, bunları, "müttefik ve partnerlerin yanı sıra Suriyeli muhaliflerle çalışmak, bölge ve Suriye genelinde insani yardım sağlamak, şiddeti sona erdirmek, Suriye'nin aşırılıklar için güvenli bölgeler olmasını engelleyecek, Suriye halkının haklarına saygı duyacak ve istikrarı inşa edebilecek Esed sonrası yönetime doğru siyasi dönüşümü sağlamak ve Suriye'nin kimyasal ve biyolojik silahlarını güven altına alabilmek için tüm gerekli adımları atmak" diye sıraladı.

Suriye'de ortaya çıkabilecek en iyi sonucun müzakerelerle siyasi dönüşümün sağlanması olduğunu belirten Hagel, "Savunma Bakanlığımızın rolü, ABD'nin geniş diplomatik çabalarını desteklerken, ABD ordusunun Amerikan çıkarlarını korumak ve bölgeye yönelik güvenlik taahhütlerimizi yerine getirmek için tamamen hazır olmasını sağlamak" dedi.

Hagel, müzakere edilmiş siyasi çözümü sağlamak için de ABD yönetiminin uluslararası toplumu harekete geçirmeye, Esed rejimini daha da izole etmeye ve ılımlı Suriyeli muhalifleri desteklemeye çalıştığını kaydetti.

"Amaç, ılımlı muhalifleri güçlendirmek, aşırıları azaltmak"

Amaçlarının, uluslararası toplumun Suriye'ye yönelik gelecek vizyonunu paylaşan Suriyeli muhalifleri güçlendirmek ve bunun karşısında aşırılık etkilerini azaltmak olduğunu dile getiren Hagel, bunun yanında Rusya ve Çin'i bu krizin çözülmesine daha fazla yardım etmeleri için diplomatik ve askeri kanallardan teşvik ettiklerini ve uluslararası toplumla yaptırımları artırmaya çalıştıklarını bildirdi.

ABD Savunma Bakanı Hagel, bakanlık olarak Suriye konusunda müttefik ve partnerlerle istişareleri artırdıklarını belirterek, ABD ordusunun bölgede stratejik olarak dik duruşunu ve birçok beklenmedik duruma ilişkin güçlü askeri planları yapmasını sağladıklarını ifade etti.

Hagel, gelecek günlerde İsrail, Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki görüşmelerinde bölgesel güvenlik çabalarının ana odak noktası olacağına dikkati çekerek, Suriye konusunun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bu haftaki Türkiye ziyareti ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey'in gelecek hafta yapacağı Çin ziyaretinde görüşüleceğini bildirdi.

"Askeri müdahale son seçenek olmalı"

Hagel, "Başkan Obama Esed'in kimyasal silahları kullanması veya bunların güvenliğini sağlama konusunda başarısızlığa uğraması halinde, bundan sorumlu tutulacağını açıkça belirtmişti. Savunma Bakanlığı olarak bizim de kimyasal silah senaryolarına yanıta yönelik bir dizi planlarımız var" değerlendirmesinde bulundu.

Hagel, Esed sonrası Suriye'ye yönelik planlar ve seçenekler geliştirdiklerini ve ABD Başkanı Barack Obama ve Kongre'ye ABD'nin askeri müdahalesi seçeneklerine yönelik değerlendirmeleri sunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Suriye'deki durumu "karmaşık ve zor bir konu" olarak tanımlayan ve mezhep çatışmaları tehlikesine işaret eden Hagel, ABD'nin olası doğrudan askeri müdahalesinin sonuçlarını düşünmek zorunda olduklarını belirtti.

Hagel, şöyle devam etti:

"Bu aşamada askeri müdahaleler insani yardım operasyonlarına engel olabilir, ABD'yi ciddi, uzun ve belirsiz bir askeri taahhüt altına sokabilir. Şu anda silahlı müdahaleyi desteklemeye yönelik uluslararası ve bölgesel konsensüsün olmadığı bir ortamda tek taraflı askeri bir eylem diğer ana uluslararası ortaklıklara zarar verebilir. Askeri müdahale, ABD'yi daha geniş bölgesel çatışma ve vekil savaşlar gibi istenmeyen sonuçlara getirebilir. Askeri müdahale her zaman bir seçenek, bir seçenek de olmalı ama son seçenek olmalı. Suriye ve bölge için en iyi sonuç, Esed sonrası döneme doğru müzakere edilmiş siyasi bir dönüşüm."

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler