YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hedef gözetmeden vuruyorlar
Hedef gözetmeden vuruyorlar
30 Temmuz 2012 07:22
BM bombardıman altındaki Halep'i 2 günde 200 bin kişinin terk ettiğini açıkladı...
Halep'i terk eden aileler, Beşşar Esed'e bağlı birliklerin her yeri yakıp yıktığını belirtiyor. Ahmet Dakil, yaşananları şöyle özetliyor: Şehirde katliam var. Hedef gözetmeden ateş ediyorlar. Biz yola çıktıktan sonra da aracımıza ateş açtılar. Canımızı zor kurtardık.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı birliklerin tanklar ve savaş uçaklarıyla bombardımana tabi tuttuğu Halep'ten kaçış başladı. Birleşmiş Milletler (BM), son iki günde 200 bin kişinin şehirden ayrıldığını duyurdu. Sivil halk komşu illere sığınıyor. Aileler, İdlib'deki köylere ve park alanlarına yerleşiyor. Yıllarca yaşadığı topraklardan ayrılmak zorunda kalan Halepliler yaşananları korku içerisinde Zaman'a anlattı. 4 aileyle birlikte yola çıktıklarını belirten Ahmet Dakil, "Hedef gözetmeksizin ateş ediyorlar. Çoğu çocuk ve kadın birçok insan hayatını kaybetti. Şehirde katliam var. Biz yola çıktıktan sonra da aracımıza ateş açtılar. Canımızı zor kurtardık." dedi. Halepli Vael ise uçaklardan paraşütlerle inen askerlerin her yeri yakıp yıktığını söyledi. Bu arada gıda ürünleri karaborsaya düştü. Ülkenin gıda ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Halep'te ekmek fiyatları üç günde 15 kat arttı.

Birleşmiş Milletler, Esed yönetiminin bombaladığı Halep'i son 48 saat içinde 200 bin kişinin terk ettiğini açıkladı. BM insani yardım direktörü Valerie Amos, "Halep'te mahsur kalanların kesin sayısını ise bilemiyoruz" dedi.

Zaman'ın, sığındıkları İdlib'te görüştüğü Halepli aileler, Esed güçlerinin saldırısının ardından topraklarını terk ederek kendilerini misafir eden köylere ve şehirdeki parklara yerleşiyor. Tam bir dayanışma sergileniyor. Halk, hiç tanımadığı Haleplileri evlerinde misafir ediyor. İdlib'in kuzeyindeki köylere yerleşen Halepliler şehrin tamamen boşaltıldığını söylüyor. Halep'ten sabah saat 04.30'da çıktığını ve İdlib'e ekmek bulma umuduyla geldiğini söyleyen Halepli Vael, Halep'e uçaklardan paraşütlerle indirilen aralarında Şebbihaların da olduğu askerlerin her yeri yakıp yıktığını anlatıyor.

Suriye'de ekmeğin fiyatı 3 günde 15 katına çıktı

Beşşar Esed yönetiminin Halep'te 3 gündür sürdürdüğü katliam, ülke çapında büyük gıda sıkıntısına neden oluyor. Suriye'nin gıda ihtiyacını büyük kısmını Halep karşılıyor. Şehrin Esed güçleri tarafından kuşatılmasının ardından Halep'te ekmeğin fiyatı 3 günde 15 liradan 15 kat artarak 225 liraya ulaştı. Halep'teki saldırılardan kaçan Suriye vatandaşları ekmek bulabilmek için çevre illere akın etti. Ağırlıklı olarak İdlib'te ekmek fırınları önünde yüzlerce insan kuyruklarda bekliyor. Öte yandan şehirde büyük bir benzin ve gaz sıkıntısı da yaşanıyor. Bombardıman öncesi şehirde 425 Suriye lirasından satılan gazın fiyatı 3-4 bin Suriye lirasına yükselmiş durumda.

Halep halkı şehri boşaltmayı sürdürürken, rejim güçleri bombalamanın kesildiği zamanlarda muhaliflere karadan saldırıyor. Ağır silahı olmayan muhalifler uzakta bulunan Esed askerlerine müdahale edemiyor. Bazı noktalardan içeri sızma girişimlerinin silahlı muhalifler tarafından püskürtüldüğü ifade ediliyor. Halen Halep'in üçte birinden fazlası muhaliflerin kontrolünde bulunuyor.

Öte yandan, Halep'in yanı sıra başkent Şam başta olmak üzere diğer şehirlerde de ağır bombardıman ve operasyonlar sürüyor. Güvenlik güçleri başkentin Daraya, Sebine ve Mudamaiye semtlerini yoğun tank ateşine tutarken, top sesleri kentin tüm kesimlerinde duyuluyor. Bombalanan Dera ve Humus şehirlerinde çatışmalar yaşanıyor. Saldırılardan en çok etkilenen şehir konumundaki İdlib'in de neredeyse her bölgesi Esed'in tanklarından nasibini almış. 1,5 ay önce İdlib'e 15 kilometre mesafedeki Killi şehrine giren askerler gözdağı olsun diye şehri tanklarla yerle bir etmiş. Tanklarla arabaların üzerinden geçmiş. İsyan öncesinde yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı Killi, şimdi hayalet şehir görünümünde. Harabeye dönen Killi'de belediye meclis binası üzerinde Esed askerlerinin yazdığı yazı ise her şeyi adeta özetliyor: "Esed ya da hiç kimse. Buradan Esed askerleri geçti." (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler