YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hazm Hareketi, Şam Cephesi'ne katıldı
Hazm Hareketi, Şam Cephesi'ne katıldı
31 Ocak 2015 16:19
Suriye'de savaşan en büyük gruplar arasında yer alan Hazm Hareketi, Nusra Cephesi ile çatışmaların ardından Halep'teki muhaliflerin çatı yapılanması "Şam Cephesi"ne katıldı.

Şam Cephesi (El-Cephe eş-Şamiyye) tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin yakın temasta olduğunu açıkladığı Hazm Hareketi'nin tüm oluşumlarıyla beraber, Abdulaziz Selame liderliğindeki Şam Cephesi'ne bugün itibariyle katıldığı belirtildi.

Açıklamada, Hazm Hareketi'yle sorunu olan birlikler ve grupların sorunlarını Şam Cephesi yönetimiyle ve ona bağlı yargı bürosuyla çözülmesi çağrısı yapılırken, bunun kardeşler arasındaki çatışmaya son vermek ve silahları Esed yönetimiyle onun militanlarına doğrultmak için olduğu vurgulandı.

Hazm Hareketi'nin, Nusra Cephesi'ne bağlı 2 militanı İdlib'den Halep'e dönerken alıkoyduğunun iddia edilmesinin ardından, Nusra Cephesi, Hazm Hareketi'nin elinde bulunan 111. Alay'a saldırmış ve ele geçirmişti. İki taraf da birbirini suçlayan açıklamalar yayınlamış, birbirlerini anlaşmaları ihlal etmekle suçlamıştı.

Bölgedeki aktivistler, Hazm Hareketi'nin, Şam Cephesi'ne katılmasını Nusra Cephesi'yle yaşanabilecek bir savaşı önlemesi ve muhaliflerin saflarını birleştirmesi açısından önemli oluğunu savunuyor.

 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki geçen Ekim ayında, Suriye’de hangi muhaliflerle temasta oldukları sorusu üzerine, IŞİD ile mücadele kapsamında, Özgür Suriye Ordusu’nun yanı sıra Hazm Hareketi gibi irili ufaklı birçok ılımlı muhalif grupla ve liderleriyle yakın temaslarının bulunduğunu bildirmişti

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler