YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hazine yardımı desteği kesilmesi ayrımcılık"
"Hazine yardımı desteği kesilmesi ayrımcılık"
"Hazine yardımı desteği kesilmesi ayrımcılık"
30 Temmuz 2008 / 20:29 Güncelleme: 30 Temmuz 2008 / 00:00

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten, Anayasa Mahkemesi'nin AK Partiye yönelik kapatma talebini reddeden kararını olumlu karşıladı.


Oomen, "Hem Avrupa'yı hem de Türkiye'yi rahatlatan bir haber oldu. Türkiye'yi seven ve Türkleri seven bir Avrupalı olarak naçizane tavsiyem Türkiye'nin bir an evvel yeni bir anayasa yapmasıdır. Ve bu anayasada devlet-din ilişkiler net bir şekilde tanımlanmalıdır. Zira meselenin özü bu, sorunlar buradan çıkıyor. Bu anayasa sürecine bütün siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve toplumun bütün kesimleri katılmalı. İnsan haklarının teminat altına alındığı bu anayasa bir an evvel, vakit kaybedilmeden yapılmalı. Bu tür kavgaların sık sık yaşanması ne Türkiye için ne de Türk halkı için sağlıklı.'' dedi.


Yeni bir anayasa yapılmalı


Dava ile AB süreci arasında hiç bir zaman doğrudan bir irtibat kurmadığını ifade eden raportör, şöyle devam etti: "Söylediğim şuydu: parti kapanması durumunda Türkiye müzakereleri sürdürebilir mi? O kuvveti kendinde hissedebilir mi? AK Parti şimdi taze bir başlangıç yapmalı ve bunu da anayasa ile yapmalı. Bu yeni anayasa laiklik tanımını netleştirmeli. Mesela benim ülkemde herkes başbakanın protestan olduğunu bilir. Benim Katolik olduğumu, kiliseye gittiğimi herkes bilir. Hatta bazen ben mesai saatlerinde bile kiliseye gidiyorum, eğer pazar günleri çalışıyorsam. Dolayısıyla insanların dindar olmasında bir sorun yok; ama sizin ülkenizde bunlar sorun olabiliyor. Dinin siyasete bulaştırılmasında sorun ortaya çıkıyor. Herkes dini inançlarını yaşamalı; ama bunu kamu hayatına, siyasete taşımamalı.''


AKPM'den ilk yorum: Büyük memnuniyetle karşıladık, hazine desteğinin kesilmesi ayrımcılık


Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye Raportörü Luc Van den Brande, Anayasa Mahkemesi'nin Ak Parti'ye yönelik kapatma davasını reddeden kararını " büyük memnuniyetle " karşıladıklarını açıkladı.


Geçtiğimiz ay, Ak Parti'nin kapatılması halinde Türkiye'nin yeniden Avrupa Konseyi'nin denetim sürecini alınabileceği uyarısını yapan raporu kaleme alan Van den Brande, kararı Zaman'a yorumladı. Van den Brande, " Anayasa Mahkemesi'nin kararı, benim hazırladığım ve geçen ay AKPM'de kabul edilen Türkiye raporunda hatırlattığımız demokratik kriterlerle uyum sağlıyor. Biz hem raporda, hem de geçen ayki AKPM Genel Kurulu toplantısında olası bir kapatma kararının Türkiye'de demokrasinin geleceği açısından çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini ifade etmiştik. Bizim niyetimiz yargıya müdahele etmek değil, Avrupa'nın bir parçası olan Türkiye'de demokratik kurumların işleyişine mani olacak gelişmelere karşı uyarmaktı. " ifadelerini kullandı.


"Hazine yardımı desteği kesilmesi ayrımcılık"


Mahkeme'nin Ak Parti'ye yapılan hazine desteğinin yarısının kesilmesi kararını ise " ayrımcılık " olduğunu belirten Van den Brande, " İktidarda bulunan bir partiye finansal kısıtlama getirmek ayrımcılık olarak yorumlanabilir. Her siyasi partinin eşit koşullarda yarışması gerekir. Ancak, nihai olarak Ak Parti'nin kapatılmaması memnuniyet vericidir. " ifadelerini kullandı.


AKPM Türkiye raportörü, Hükümetin vakit kaybetmeden daha özgürlükçü bir yeni anayasa üzerinde çalışması gerektiğini savundu. Kararın Türkiye ve Avrupa ilişkileri açısından da büyük önem taşıdığını dile getiren Van den Brande, " Kararın ardından, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki işbirliği artarak devam edeceğine dair olumlu bir sinyal aldığımızı söyleyebiliriz. " dedi. 26 Haziran'da Strasbourg'ta düzenlenen "Türkiye'deki demokratik kurumların işleyişi" başlıklı "acil" oturumda Türkiye'deki son gelişmeleri ele alan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), AK Parti'nin kapatılması halinde Türkiye'nin "gerektiğinde yeniden denetim sürecine alınmasını" isteyen raporu kabul etmişti. Türkiye'nin tekrar denetim sürecine alınması halinde, 2004'te çıktığı "zayıf demokrasiler" kümesine yeniden düşeceği ve Avrupa Birliği ile müzakerelerin askıya alınabileceği vurgulanıyordu.


Mark Parris: Demokrasi için iyi bir karar


ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti kararını olumlu karşıladı.


Kararı Zaman'a değerlendiren Parris, "Bu hem Türkiye için hem de Türkiye dışındakiler için iyi bir netice olarak kabul edilmeli. Türkiye'ye inanan ve modern ve Batılı bir demokrasi azmine inanan ve destekleyenleri memnun eden bir karar.'' şeklinde konuştu.


Jagendijk: Beni rahatlatan bir karar oldu


Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Anayasa Mahkemesinin AK Parti'nin kapatılmaması yönündeki kararı üzerine, ''Kendimi çok rahatlamış hissediyorum'' dedi.


Lagendijk, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin iddianameyi onaylayarak AK Parti'yi kapatması durumunda, ''Avrupa değerleriyle bağdaşmayan antidemokratik bir karar almış olacağı'' görüşüne yer verdi.


''AK Parti'nin karardan doğru sonuçları çıkararak eyleme geçmesini'' isteyen Lagendijk, ''Türkiye daha büyük hız ve enerjiyle kendisini AB'ye götürecek reformları sürdürmeli. Buna en kısa zamanda sivil demokratik anayasayla başlanmalı. Mevcut anayasada partilerin kapatılmasına izin veren maddeler bir an önce değiştirilmeli'' dedi.


"AKP DAHA HASSAS DAVRANMALI"


Bunlara ilaveten AK Parti'nin kendisine oy vermeyenlerin endişe ve korkuları karşısında daha fazla hassas davranması gerektiğini kaydeden Lagendijk, bu kesimin AK Parti'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin laik karakterini savunduğu konusunda daha açık işaretler görmek istediğini ifade etti.


Swoboda: Mükemmel bir haber, akıl ve mantık galip geldi


Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti kararı Avrupa'da memnuniyetle karşılandı. Kararı Zaman'a değerlendiren Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Hannes Swoboda, "Rahatladık. Mükemmel haber. Akıl ve mantık, hissiyata galip geldi. Türkiye'nin istikrarı için bir tuğla daha döşenmiş oldu." Dedi.


AK Parti'ye hazine yardımının kısmen kesilmesi yönündeki cezasını anlamsız bulduğunu vurgulayan Swoboda, "Bunun manasını anlayabilmiş değilim. Bu ceza neden verildi ki? Verilmemeliydi.'' Diye konuştu.


Halk iradesine saygı göstermeyenlerin mağlubiyeti


Swoboda şöyle devam etti: "Bu karar Kemalizm'in katı yorumunu benimseyenler, halkın iradesine saygı göstermeyenler için mağlubiyet. AB açısından da çok iyi bir haber, parti kapatılması durumunda ne tür kararlar alacağını düşünen AB artık müzakerelerin sürdürülmesi için tavır koyacak. Karar ayrıca Türk demokrasisinin belli bir kemale erdiğini de gösteriyor. Çoğunu eski Cumhurbaşkanı Sezer'in atadığı hakimler bile kapatma kararı almıyorsa bu çok olumlu.


AK Parti'nin gizli gündemine rastlamadım


AK Parti'nin gizli bir gündeme sahip olduğuna dair iddialara gönderme yapan Hannes Swoboda," Ben zaten AK Parti'nin gizli gündemine hiç rastlayamamıştım. İnsanları, partileri yaptıklarına göre değerlendirmek lazım, niyetlerine okumaya çalışarak bir yere varılamaz. AK Parti süratle yeni bir anayasa işine girişmeli, laiklik, Kürt meselesi, insan hakları gibi konuları bu metinde çözmeye çalışmalı.'' Diye ekledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler