YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayvanlara avukat atanmasına red
Hayvanlara avukat atanmasına red
07 Mart 2010 18:32
Halk, mahkemelerde kötü muamele gören hayvanları savunmakla görevli avukatlar atanmasını bugün yapılan referandumda reddetti.

İsviçre'de halk, mahkemelerde kötü muamele gören hayvanları savunmakla görevli avukatlar atanmasını bugün yapılan referandumda reddetti.

Hayvanların dünyanın en koruyucu yasalarından faydalandığı ülke olan İsviçre'de ateşli bir kampanyanın ardından düzenlenen halk oylamasında, yüzde 70,5 ile "hayır" oyu çıkarken, "evet" oyu yüzde 29,5'ta kaldı.

İsviçre Hayvanları Koruma Derneği tarafından gündeme getirilen referandumda, İsviçre'deki 26 kantonun tamamında, hayvanlar için bir avukatlık müessesesi kurulmasının zorunlu olması isteniyordu. Bu zorunlu uygulama, 1992'den beri sadece kuzeydeki Zürih kantonunda yürürlükte bulunuyor.

Referandumun sonucunda, İsviçreliler, hükümetin ve sağ partilerin tavsiyesine uyarak, bu konuda 2008'den beri yürürlükte bulunan yasanın yeterli olduğu sonucuna vardılar.

Bu yasaya göre, sahipleri, örneğin lepistes balıklarını canlı olarak tuvalete atamıyorlar. Yasa, sahiplerine, hamster ya da muhabbet kuşu gibi "sosyal" hayvanların bir partner ile birlikte yaşamalarını sağlamalarını zorunlu kılınıyor. Yasa, hayvanlara kötü muamele durumunda, kantonların ceza davası açmalarını da öngörüyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler