YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayrünnisa Gül büyüledi
Türkiye'de başörtülü olduğu için büyük sıkıntılarla karşılaşan Hayrünnisa Gül, Avrupa Parlementosunda yaptığı konuşmayla davetlileri büyüledi
Hayrünnisa Gül büyüledi
07 Ekim 2010 / 18:32 Güncelleme: 07 Ekim 2010 / 18:35

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Avrupa Parlamenterler Meclisi Genel Kurulu'nda "Hasta ve Engelli Çocukların Eğitiminin Güvence Altına Alınması" başlıklı oturumda konuşma yaptı.

Gül, konuşmasına, kendisini davet eden parlamenterlere teşekkür ederek başladı. Sosyal ve kültürel olaylar için buraya daha önce eşi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile geldiğini hatırlatan Gül, İngilizce başladığı konuşmasını Türkçe olarak sürdürdü. Bütün insanların, özellikle de masum çocukların eşit olduğuna, eşit haklara, eşit muameleye layık olduklarına inanan bir kişi olarak, kendini bazı sosyal faaliyetlere adadığını söyleyen Gül, “Eğitim Her Engeli Aşar” projesiyle ilgili olarak Türkiye’de yapılanlardan bahsetti.

Gül, “Öncelikle hükümetlerin, çocuk hakları ve engellilerle ilgili uluslararası sözleşmelerin tavsiyelerini yerine getirmek için, gerekli yasal ve idari düzenlemeleri yapmaları gerekmektedir. İkinci olarak toplumun tüm kesimlerinin, bu konuda daha fazla fedakârlık, katkı ve faaliyet içine girmesini sağlamalıyız. Sivil toplum örgütlerinin toplumu harekete geçirme ve liderlik etme gücünü öne çıkartmalı; her şeyi devlete bırakmamalıyız” diye konuştu.

Türkiye’de özelikle son yıllarda sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda sağlanan gelişmelere paralel olarak, insan hakları, özellikle de kadın, çocuk ve engelli gibi dezavantajlı grupların hakları konusunda, önemli ilerlemeler kaydedildiğini söyleyen Gül, yeniden yapılandırılan sosyal güvence sistemi içinde, engelliler için özel kaynaklar oluşturulduğunu söyledi.

Bu çalışmalarda, Türkiye’de temel hakların genişletilmesini ve derinleştirilmesini hedefleyen demokratik vizyon kadar, AB üyelik sürecinin de önemli bir itici güç olduğunu dile getiren Hayrünnisa Gül, ülkede kabul edilen son anayasa değişikliğiyle çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi mağdur grupların temel hak ve özgürlüklerini kullanmaları için pozitif ayrımcılık hakkını veren yeni düzenlemelerin hayata geçirildiğini söyledi. “Eğitim Her Engeli Aşar” projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Gül, projenin engelli çocukların diğer çocuklarla aynı ortamda, aynı okullarda eğitim görebileceği konusunda, toplumsal farkındalık oluşturmayı hedeflediğini ifade etti.

Proje kapsamında, Türkiye’nin 81 ilinde engelli çocuğu olan aileleri ziyaret ederek engelli çocuklara devletin sağladığı eğitim imkânları konusunda onları bilgilendirdiğini söyleyen Gül, bu şekilde sadece bir yıl içinde, yaklaşık 24 bin aile ziyaret edildiğini ve ailelerin engelli çocuklarını okula göndermeye ikna edildiğini belirtti. Eğitim Her Engeli Aşar kampanyasıyla, engellilerin eğitimi konusunda, toplumsal duyarlılığımızın giderek yükseldiğini büyük bir memnuniyetle gördüğünü söyleyen Gül, bir yıl içinde 877 özel eğitim sınıfının açıldığını ve 14 özel yeni okul yapıldığını da açıkladı.

Proje kapsamında şimdiye kadar çok olumlu geri dönüşler aldıklarına ve bir yılda, Türkiye’de eğitim gören toplam engelli çocuk sayısında, yüzde 30 oranında bir artış sağlandığına değinen Gül, Türkiye’de engellilerin haklarının genişletilmesi yolundaki çalışmaları nedeniyle Milletvekili Lokman Ayva’ya teşekkürlerini sundu. Engelli insanlara, iyi eğitim imkânları sağlandığında, sahip oldukları potansiyeli açığa çıkarabilecek, toplumun kalkınmasına, gelişmesine ve kültürel birikimine katkıda bulunabileceklerini söyleyen Gül, engellilerle engelli olmayanların aynı ortamda eğitim almalarını sağlayacak tedbirlerin, tüm Avrupa’da hayata geçirilmesi için çağrıda bulundu. Engellilerin eğitim hakkının güvence altına alınması yolunda, Avrupa Konseyi’nin 2006–2015 Engelliler Eylem Planının çok önemli olduğunu ve tüm üye ülkelerde uygulamaya geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Hayrünnisa Gül, konuşmasını Başkan Çavuşoğlu’na, Sosyal, Sağlık ve Aile İşleri Komisyonuna ve parlamenterlere teşekkür ederek bitirdi. İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler