YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayrünnisa: Ben sizi sarışın diye yargılamıyorum
Hayrünnisa: Ben sizi sarışın diye yargılamıyorum
Hayrünnisa: Ben sizi sarışın diye yargılamıyorum
18 Temmuz 2008 / 11:54 Güncelleme: 18 Temmuz 2008 / 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, İngiliz The Times gazetesi ile yaptığı söyleşide, başaörtüsüne ilişkin “Ben başımı örtüyorum, beynimi değil” dedi. The Times muhabirinin “Laikler, sizden korkuyorlar” demesi üzerine Gül, İngilizce olarak “Siz benden korkuyor musunuz?” sorusunu yöneltti.


Prestijli İngiliz gazetesi The Times, Times 2 ekinde Türkiye’deki başörtüsü sorununu kapak yaptı. Bu çerçevede başörtüsü tartışmalarına geniş yer veren gazeteden Janice Turner’ın, Hayrünnisa Gül ile yaptığı röportaj da yayınladı.


“TÜRKİYE’NİN EN TARTIŞMALI KADINI”


Tercüman kullanarak yapıldığı belirtilen röportaja yer verildiği geniş haberde Turner, birlikte çay içtiği Hayrünnisa Gül için “Türkiye’nin en tartışmalı kadını, çok zarif bir makyaj kullanıyor, şık ve dar bir deri ceket, uzun etek ve marka ayakkabı giyiyor” diye yazdı.


41 yaşındaki Gül’ün neşeli gözleri ve genç kız gibi sesinin olduğunu da ifade eden Turner, Gül’ün tercümanın aracılığıyla eşinin siyasi kariyerinin başlarında nasıl aile işlerini yürüttüğünü anlattığını belirtirken, Gül’ün kendi banka hesabının olmasında ısrar ettiğini, erkek çocukları gibi kızını da iyi bir üniversiteye girmesi için teşvik ettiğini yazdı.


Hayrünnisa Gül’ün “namus cinayetleri”ne karşı konuşmayı planladığını kaydeden Turner, başörtüsü sorununa ilişkin olarak da Gül'ün, kendisine “Ben sizi sarışın diye yargılamıyorum” değini de aktardı. Türner'e göre, Gül ayrıca “Ben başımı örtüyorum, beynimi değil” ifadesini kullandı.


Bu arada, Turner’in “Laikler sizden korkuyor” demesi üzerine Gül, İngilizce olarak “Siz benden korkuyor musunuz?” karşılığına verdi. Gül “Bazen sıcak günlerde güneş altında başörtüsü kullanmak rahatsızlık veriyor. Kadınları kullanmaya zorlayabileceğiniz bir şey olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu.


İran’da böyle yapıldığına işaret edilmesi üzerine Gül, “Ancak Türkiye farklı bir toplum. Ailelerde başörtüsü takanlar var da, takamayanlar da var. Bazı aile fertleri başörtüsü kullanır, diğerleri kullanmaz. Biz, farklı tercihlere alışığız” dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler