YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayatını kaybeden Hollandalı sayısı 173’e yükseldi
Hayatını kaybeden Hollandalı sayısı 173’e yükseldi
18 Temmuz 2014 15:40
Malezya Havayolları’nın dün Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın bölgesinde düşen Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan uçakta hayatını kaybeden Hollandalı sayısının 173’e yükseldiği bildirildi.

Malezya Havayolları’nın dün Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın bölgesinde düşen Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan uçakta hayatını kaybeden Hollandalı sayısının 173’e yükseldiği bildirildi. Ölen Hollandalıların sayısının artması yasa bürünen ülkede üzüntüyü artırdı.

 Hollanda genelinde büyük üzüntüye yol açan can kayıpları nedeniyle adeta adı konulmamış yas ilan edilmiş durumda. Brüksel’deki AB Zirvesi’ni yarıda kesen ve yaz tatilini ertelemek zorunda kalan Başbakan Mark Rutte, ülkesinin son yılların en büyük kazalarından birini yaşadığını söyledi. Hükümet, tüm kamu kurumlarında ve yurt dışı temsilciliklerde bayrakların yarıya indirilmesi kararı aldı. Yaz tatiline hazırlanan Kraliyet ailesi de tatil planlarını değiştirmek zorunda kaldı.

İspanya’nın Tenerife adasında 1977’de meydana gelen uçak kazasından bu yana Hollanda’nın yaşadığı en büyük ikinci hava faciasına geniş yer ayıran gazetelerin hemen hepsi, uçağı düşürülmesinin terörist bir eylem olduğu görüşünde birleşti.

Tenerife'de 27 Mart 1977’de bir ABD uçağı ile Hollanda uçağının çarpması sonucu 238’i Hollandalı olmak üzere 583 kişi yaşamını yitirmişti. Bu kaza, ülke tarihindeki en büyük hava faciası olarak yer alıyor.

Malezya ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla telefonda görüşen Başbakan Mark Rutte, kazayla ilgili net bir şey söylemenin erken olduğu görüşünde. Devlet Bilgilendirme Dairesi (RVD), ABD Başkanı Barack Obama’nın da dün Başbakan Rutte’yi telefonla arayarak taziyelerini ilettiğini açıkladı. Hollanda Dışişleri Bakanlığı ise kaza bölgesine uzman bir ekibin gönderildiğini bildirdi.

Başbakan Rutte, konuyla ilgili açıklamasında, ülke olarak büyük bir acı yaşadıklarını ve “bu güzel yaz gününün kara bir şekilde bittiğini” kaydetti. Rutte, kurbanların yakınlarının acılarını paylaştıklarını söyledi.

Siyasi parti liderlerinin yanı sıra Kral Willem Alexander da olaydan derin üzüntü duyduğunu dile getirdi. Yaz tatiline çıkmadan önce planlanan geleneksel fotoğraf çekimi programını iptal eden Kral, kazanın kendilerini derinden etkilediğini ifade etti. Eşi Kraliçe Maxima ile gelişmeleri yakından takip ettiklerine belirten Kral, olayın hızlıca aydınlanmasını beklediklerini, ölenlerin ailelerinin acısını paylaştıklarını bildirdi.

Aileler geceyi havaalanı yakınında geçirdi

Schiphol Havaalanı’nda toplanan kurbanların yakınları ve aileleri ise geceyi havaalanına yakın bir otelde geçirdi. Basın mensuplarının yaklaştırılmadığı özel bir bölümde ağırlanan acılı ailelere psikolojik destek dahil her türlü yardımın sağlandığı kaydedildi. Hayatlarını kaybedenlerin yakınlarından isteyenlerin kaza yerine götürülebileceği açıklandı. Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Schiphol Havaalanı ve Malezya Havayolları, ailelere yardımcı olmak amacıyla özel telefon hatları açtı.

Hollanda medyası, hayatlarını kaybedenler arasında Avustralya’da yapılması planlanan AIDS konulu konferansa giden çok sayıda araştırmacının bulunduğunu duyurdu.

Malezya Havayolları, düşen uçakta 283 yolcu ve 15 mürettebat bulunduğunu açıklamıştı.

İlk tespitlere göre, hayatlarının kaybeden 173 Hollandalının yası sıra uçaktaki yolcuların 44’nün Malezyalı, 27’sinin Avustralyalı, 12’sinin Endonezyalı, 9’unun İngiliz, 4’ünün Alman, 4’ünün Belçikalı, 3’ünün Filipinli, bir kişinin Kanadalı ve bir kişinin de Yeni Zelandalı olduğu, 20 kişinin kimliklerinin ise henüz tespit edilemediği belirtildi.

Malezyadan yalanlama

Malezya Ulaştırma Bakanı Liow Tiong Lai, uçağın rotasının, yolu kısaltmak ve maliyeti azaltmak amacıyla bölgeden geçirildiğine ilişkin eleştirilere tepki gösterdi.

Bakan Liow Tiong Lai, Uluslararası Kuala Lumpur Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, aynı rotanın Asya Pasifik Havayolları Birliği'ne üye 16 havayolu şirketinden en az 15'i tarafından hemen her gün kullanıldığına işaret etti.

Liow, aralarında kurtarma ve sağlık ekiplerinin de bulunduğu 62 kişilik heyetin uçağın düştüğü bölgeye gönderileceğini belirterek "ABD'deki ve Ukrayna'daki yetkililerin uçağın vurularak düşürüldüğüne ilişkin iddiasının doğrulanması durumunda bunun uluslararası hukukun ihlal edildiğini ortaya çıkaracağını" vurguladı.

DSÖ sözcüsü de uçaktaydı

Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sözcüleri Glenn Thomas'ın da düşen uçağın yolcuları arasında bulunduğunu açıkladı.

DSÖ yetkililerinden Gregory Hartl, Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Thomas'ın (49) , Avustralya'daki 20. Uluslararası Dünya AIDS Zirvesi'ne katılmak için Malezya Havayolları uçağına bindiğini söyledi.

Hartl, örgütün basınla ilişkilerini organize eden ve gazetecilere düzenli olarak brifing veren Thomas'ın 10 yıldan fazla süredir DSÖ'de çalıştığını, her zaman gülen yüzü ve kamu sağlığına tutku derecesinde bağlı oluşuyla anımsanacağını ifade etti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler