YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hava saldırıları işe yaramadı: IŞID Irak'ta ilerliyor
IŞİD'in Irak'ın Anbar eyaletindeki ilerleyişi sürüyor. Eyalete bağlı Ramadi kentinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bölgedeki hava operasyonları etkili olmuyor.
Hava saldırıları işe yaramadı: IŞID Irak'ta ilerliyor
17 Ekim 2014 / 11:59 Güncelleme: 17 Ekim 2014 / 12:05

Anbar Eyalet Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, Ramadi'de bugün ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Kerhut, araçları ve insanları kapsayan sokağa çıkma yasağı kararının, IŞİD üyelerinin Ramadi'ye saldırı düzenleme ihtimaline karşı önlem olarak alındığını vurguladı.

Ramadi'de güvenliğin iyileşme gösterdiğini belirten Kerhut, ancak kentin güney, kuzey ve batı kesimlerinde yer yer IŞİD üyeleri ile çatışmaların yaşandığını ve güvenlik güçlerinin örgüte karşı koyduğunu ifade etti.

Anbar Eyalet Meclisi kararın sadece bugün için geçerli olduğunu, halktan zorunlu haller dışında sokağa çıkmamalarını istedi. 

Hedefte Bağdat var

Anbar eyaleti güvenlik yetkilileri, Irak ordu birlikleri ve hükümete destek veren kabilelerden oluşan Sahva Birlikleri'nin, IŞİD'in 15 Ekim Çarşamba günü Ramadi'ye yönelik saldırısını püskürttüklerini açıklamıştı.

Hadise Kaymakamı Abdulhakim Cuayfi ise IŞİD unsurlarının Ramadi'nin batısındaki Hit kentinde tüm yardım yollarını kestiğini ve Hadise'deki tüm aileleri kuşatma altına aldığını ifade etti.

IŞİD üyeleri yaklaşık bir haftadır bölgeye gıda, ilaç ve yakıt girişini engelliyor.

Otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların Haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürüyor.

Hava saldırıları sonuç vermiyor

ABD'ye ait hava unsurları da IŞİD'in kontrolündeki bazı hedeflere hava saldırıları düzenliyor.

Ancak bu hava saldırıları şu ana kadar IŞİD'in ilerleyişini durdurmayı başaramadı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagom Sözcüsü John Kirby, IŞİD ilerleyişine rağmen Bağdat'ın ani bir saldırı tehdidiyle karşı karşıya olmadığını öne sürdü. Irak Başbakanı Haydar İbadi de 'Bağdat güvende' ifadelerini kullandı.

Örgütün son üç haftada ele geçirdiği üç önemli askeri üs başkent Bağdat'ın sınırlarına yaklaşık 40 kilometre mesafede.

Söz konusu bölgeler Şiilerin kutsal kentleri Kerbela ve Necef'e de yakın mesafede. 

rs1-125.jpgAL JAZEERA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler