YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hava sahası kısmen açıldı
Hava sahası kısmen açıldı
20 Nisan 2010 10:23
İngiltere, kül bulutu nedeniyle kapalı olan hava sahasını kısmen açtı.

İzlanda'daki yanardağ patlaması dolayısıyla oluşan kül bulutları nedeniyle kapalı olan İngiltere'nin kuzeyindeki hava sahası kısmen açılırken, meteoroloji yetkileri ülke üzerine yaklaşmakta olan yeni kül bulutları konusunda uyarıyor.

İngiliz Hava Trafik Kontrol Servisi'nin (NATS) son açıklamasına göre, İskoçya ve ülkenin kuzeyindeki Edinburgh, Glasgow, New Castle gibi havaalanlarından uçuşlara bu sabah başlandı. 

Ülkenin orta kesimlerindeki Manchester gibi havaalanlarından uçuşlara ise yerel saatle 13.00'da (TSİ 15.00) başlanması beklenirken, Türkiye'den de çok sayıda kişinin seyahat ettiği başkent Londra çevresindeki Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton gibi havaalanları hala kapalı. 

İngiliz yetkililer, seyahat etmeden önce yolculara havayolu şirketleriyle irtibata geçmeleri ve bazı havaalanlarının açılmasının uçuşların normale döndüğü anlamına gelmediği konusunda uyarıyor.

Bu arada, meteoroloji yetkilileri yeni kül bulutlarının İngiltere üzerine yaklaşmakta olduğu uyarısında bulunuyor. Bunun da açılan havaalanlarının yeniden kapanmasına yol açabileceği belirtiliyor.

İngiliz donanmasına ait üç gemi ise dünyanın çeşitli yerlerinde mahsur kalan İngiliz vatandaşlarını ülkeye getirmek için yola çıktı. Gemilerden birinin görevi de Afganistan'dan dönen İngiliz askerlerini getirmek olacak.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler