YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hava, kara olmadı gemiyle
Hava, kara olmadı gemiyle
22 Mayıs 2010 16:32
Filistin'e havadan ve karadan ulaştırılamayan yardımlar gemilerle gönderildi

İsrail baskıları ve ambargosu nedeniyle emel ihtiyaçlarını bile karşılamaktan yoksun duruma gen Filistin halkı için yardım kuruluşları gemilerle harekete geçti.
 

Türkiye, İngiltere, Yunanistan Cezayir, Kuveyt ve İrlanda'da toplanan yardımlarla alınan toplam 9 gemi dolusu yardım yola çıktı. Uluslararası sularda buluşarak Filistin'e ulaşması beklenen yardım gemileri için Sarayburnu Limanı'nda toplanan binlerce yardım gönüllüsü Filistin'e uygulanan haksız ambargonun kaldırılması için çağrıda bulundu.
 

İnsani Yardım Hareketi'nin (İHH) organize ettiği yardım çalışmaları kapsamında Türkiye ve bazı ülkelerde toplanan insani yardımlarla gemiler alınmış ve bu gemilerle Filistin'e deniz yoluyla yardım götürülmesi planlanmıştı.
 

Kara ve hava yoluyla yapılan yardım çalışmalarını İsraillilerin engellemesi nedeniyle denizyoluyla yardım ulaştırılması için harekete geçildi. Yardım çalışmaları için binlerce gönüllü çok sayıda ülkede seferber oldu.
 

Toplanan para ve diğer tardım malzemeleri gemilere yüklendi. Türkiye'den 3, Yunanistan, Kuveyt, Cezayir ve İrlanda'dan 1, İngiltere'den 2 gemi dolusu yardım malzemesi Filistin'e ulaştırılmak üzere hazır hale getirildi. Türkiye'den yola çıkan gemiler Antalya Limanı'nda birleşecek. Diğer gemilerle açık denizde buluşma sağlandıktan sonra gemiler 24 saat içinde Filistin'e ulaşmış olacak. Gemilerde ilaç, tıbbı malzeme, çimento, demir, prefabrik evler, çocuk oyunları gibi malzemeler yer alıyor.
 

İstanbul Sarayburnu'nda yapılan uğurlama töreninde binlerce Filistin gönüllüsü bir araya gelerek İsrail politikalarını protesto etti. Malezya, Singapur, gibi çok sayıda ülkeden gelen yardım gönüllüsünün ve kuruluş temsilcilerinin katıldığı törende Filistin bayraklarıyla süslenen 'Mavi Marmara' isimli gemi önünde sloganlar atılarak yardım çalışmalarına destek verildi.
 

Uğurlama törenine katılanlar tekbir getirerek İsrail politikalarına karşı İslam dünyası ülkelerinin birlik olması çağrısında bulundu. Törende taşınan pankartlar da dikkat çekti. Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki ekonomik forum toplantısında İsrail Cumhurbaşkanı'na gösterdiği 'one minute' tepkisi pankartlara da taşındı. Bazı katılımcılar 'For more peace and justice one minute' yazılı pankartlar taşıdı.
 

Vakfın Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail yönetimin yardım çalışmalarını ısrarla engellemeye çalıştığını söyledi. İnsanlık vicdanının bu çalışma ile harekete geçtiğini söyleyen Yıldırım, 'İsrail istese de istemese de bu ambargo delinecektir." dedi.
 İHH Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç ise, yardım çalışmaları sırasında İsraillilerin çok defa yardımları engellediği için deniz yoluna yöneldiklerini, korkmadan, yılmadan ve ihtiyacı olanlara yardım ulaşıncaya kadar bu çalışmalar için çaba sarf edeceklerini dile getirdi.
 

Törene çok sayıda Arap ülkesinin resmi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi de katıldı. Misafir ülkelerden gelen temsilcilerin, Türkiye'nin yardım ve siyasi girişimlerinden duydukları memnuniyeti dile getirmesi dikkat çekti.
 

25 Mayıs 2010 tarihinde Antalya'dan yola çıkacak gemilerin İsraillilerin engellemesi olmaması durumunda 1 gün sonra Filistin'e ulaşması planlanıyor. Sadece Mavi Marmara gemisiyle birlikte 500 yardım gönüllüsünün de Filistin'e gideceği belirtildi. CHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler