YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haşimi'den şok suçlama
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Başbakan Nuri el-Maliki'yi Esed'le işbirliği yaparak Iraklıları öldürmekle suçladı.
Haşimi'den şok suçlama
18 Temmuz 2012 / 10:06 Güncelleme: 18 Temmuz 2012 / 10:13

Haşimi'nin Irak'ın kuzeyindeki geçici ofisinden yapılan açıklamada, Maliki'nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile işbirliği yaptığı ve El-Kaide aracılığı ile Iraklıları öldürdüğü iddiaları yer aldı.

''Eşref askeri kampındaki, Ez-Zerka'daki Iraklıları kim öldürdü '' sorusu ile başlayan açıklamada, Sadr, Meysan, Kazımiyye, Divaniyye ve Eş-Şule kentlerinde öldürülen insanların katilinin de bizzat Irak silahlı kuvvetler başkomutanı olduğu öne sürüldü.

Açıklamasında Maliki'yi, Basra ve Rusafe hapishanelerinden El-Kaide komutanlarını kaçırmakla suçlayan Haşimi, ''Maliki El-Kaide liderlerini ülkeden çıkarmadı'' iddiasında bulundu.

Geçen hafta Suriye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nden istifa ederek muhaliflerin safına katılan Nevaf El-Faris, Suriye Hükümeti'nin El-Kaide örgütü aracılığıyla 2003 yılındaki Amerika-Irak savaşından sonra, Irak'taki bazı cinayetlerde aktif rol oynadığını ileri sürmüştü.

Başbakanlık sözcüsü, Haşimi tarafından ortaya atılan iddialara ilişkin açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılacağını duyurdu. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler