YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haşimi'den çarpıcı açıklama
Irak'ın kuzeyinde olan biteni anlamanın yolu biraz da ülkede yakın geçmişte neler olduğuyla ilgili.Hali hazırdaki başbakan Maliki'nin ülkeden sürdüğü ve bir süredir Türkiye'de yaşayan Irak'lı Sünni lider Tarık Haşimi açıklama yaptı.
Haşimi'den çarpıcı açıklama
13 Haziran 2014 / 17:00 Güncelleme: 13 Haziran 2014 / 16:02

Sabah'ın haberine göre Haşimi olaylarının sorumlusu olarak Maliki'yi gösteriyor.

"IŞİD Esed ile savaşmadı"

IŞİD'in uygulamaları şüphe yaratıyor. Esad ile ilişkileri olduğu konusunda düzenli ve sürekli istihbarat geliyor. Bana gelen bilgilere göre IŞİD hiçbir zaman Esad'ın ordusuna karşı savaşmadı. Sadece diğer Suriyeli muhalif gruplarla çatıştı.

"Olanlardan Maliki sorumludur"

Maliki'yi uyardım, yıllar önce... Ama devam etti... Bu politikayı sürdürürsen Irak her geçen gün batağa saplanır. Buna dikkat et dedim... Ama beni dinlemedi. Olanlar Maliki'nin adaletsizliğinin sonucu... Eğer halkına ayrımcılık yaparsan, adil davranmazsan insanlar buna bir süre sessiz kalır, belki yıllarca sessiz kalır ama sonsuza kadar sabretmez. Öyle bir zaman gelir ki Nuri El Maliki bunun bedelini öder. Irak halkına özellikle de Sünnilere kötü davrandı.. Irak'ta Sünniler doğrudan doğruya adaletsizliğe ve baskıya maruz kaldı. Öyle bir an geldi ki insanlar demokrasiye inançlarını kaybetti. Siyasete ve uluslararası topluma inancı kalmadı. Maliki, halkın yaşadığı trajediye sessiz kaldı.

"Irak'ta sünni olmak suç oldu"

Kadınlarımıza tecavüz ettiler. Yaşlıları hapse attılar. Siyasi liderlerimiz kaçırıldı, sürgüne gönderdi. Irak'ta Sünni olmak başlı başına suçlu olmak haline geldi.

"Arabuluculuk istediler, reddettim"

Dün Musul'dan bir mesaj aldım Türkiye Cumhuriyeti ile aralarında arabuluculuk yapmamı istiyorlardı ama bunun bir parçası olmayı reddettim sadece bir şartla yaparım dedim öncelikle konsolosu ve tır şoförlerini serbest bırakın dedim ancak o durumda Türkiye'ye bir mesaj iletirim dedim yoksa bir mesaj iletmeyeceğimi söyledim.

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler