YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hasan Nasrallah’ı kimler zehirledi?
Hasan Nasrallah’ı kimler zehirledi?
Hasan Nasrallah’ı kimler zehirledi?
23 Ekim 2008 / 15:07 Güncelleme: 23 Ekim 2008 / 00:00


Irak merkezli Al Malaf (Dosya) adlı internet sitesi, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın geçtiğimiz hafta zehirlendiğini, İran'dan askerî bir uçakla Lübnan'a giden doktorların müdahalesiyle hayatının kurtulduğunu öne sürdü. İranlı doktorların geçen hafta sonu Lübnan'a gittiği ve Nasrallah'ı İran'a götürmeyi düşündükleri belirtildi.


Haberde, Hizbullah liderine yönelik olarak zehirli bir kimyasal madde kullanıldı. Geçtiğimiz hafta gerçekleştiği kaydedilen zehirlenmeden sonra Nasrallah'ın birkaç gün hayati tehlikeyi atlamadığı da öne sürüldü. Habere göre bu tür bir suikastı gerçekleştirebilecek yegane kaynak İsrail. Geçtiğimiz şubat ayında da Hizbullah'ın komutanlarından İmed Muğniye, Suriye'nin başkenti Şam'da bombalı bir saldırıda öldürülmüş, örgüt, sorumlu olarak İsrail'i göstermişti. İsrail ise iddiaları reddetmişti.


1997 yılında da Mossad ajanları Ürdün'ün başkenti Amman'da Hamas'ın şimdiki siyasi lideri Halit Meşal'e yönelik zehirli bir iğne ile saldırıda bulunmuş, ancak Meşal'in suikasttan kurtulması üzerine de ajanlar Ürdün makamları tarafından tutuklanmıştı. Nasrallah, 2006 yılındaki Hizbullah-İsrail savaşından sonra ortalıkta görünmemeye çalışmıştı. Nasrallah, şu anda Lübnan'daki dengelerde en güçlü lider olarak biliniyor. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler