YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hariri'yi kim öldürdü?
Hariri'yi kim öldürdü?
22 Kasım 2010 22:41
Lübnan'ın eski başbakanı Refik Hariri suikastinin ardında Hizbullah'ın olduğu öne sürüldü.

Kanada'nın CBC televizyon kanalı, Lübnan'ın eski başbakanı Refik Hariri suikastinin ardında Hizbullah olduğunu öne sürdü.

''CBC News''de yayınlanan haber programda, Hariri Suikastini soruşturan Özel Mahkemeden elde edilen belgeler ve Mahkeme üyeleriyle yapılan mülakatlar ışığında, Refik Hariri'yi 2005'te öldürenlerin Hizbullah üyesi olduğunun anlaşıldığı ileri sürüldü.

BM Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak, konuyla ilgili sorular üzerine, CBC tarafından ele geçirilen belgelerin özüne ilişkin olarak yorumda bulunamayacağını ve belgelerin gerçek olup olmadığını teyit edemeyeceklerini söyledi.

Hak, ''Eğer bu belgeler BM belgesiyse bunlar üçüncü şahıslara açıklanamaz, kopya edilemez ve BM'nin izni olmadan kullanılamaz. Bu kapsamda CBC televizyon kanalından belgelerle ilgili olarak bilgi talebinde bulunduk'' dedi.

Özel Mahkeme, 2005 yılında öldürülen Lübnan'ın eski başbakanlarından Refik Hariri suikastini soruşturmak için Lübnan hükümetinin isteği üzerine BM Güvenlik Konseyi'nin 2007 yılında aldığı 1757 sayılı kararla kurulmuş, resmen çalışmalarına ise 1 Mart 2009'da başlamıştı. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler