YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hapis cezası geliyor
Rusya'da reşit olmayanlara alkol satışı yapanlara hapis cezası.
Hapis cezası geliyor
22 Temmuz 2011 / 17:30 Güncelleme: 22 Temmuz 2011 / 17:39

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in bugün çocukların korunmasıyla ilgili imzaladığı kararla bundan sonra reşit olmayanlara alkol satışı yapanlar hapis cezası alma tehlikesiyle karşı karşıya olacak.

Göreve geldiğinden beri aşırı alkol tüketimi ile mücadele eden Medvedev'in dün imzaladığı alkol satışıyla ilgili karara göre, 18 yaşından küçüklere alkol satanlara 150 ve 250 lira, şirketlere de 4-5 bin lira arasında para cezası verilecek.

Söz konusu kişiler veya şirketler aynı suçu 6 ay içinde ikinci kez tekrarlaması halinde bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Rus Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'daki Aile İşleri Komitesi üyesi olan Komünist Parti Milletvekili Nina Ostanina yaptığı açıklamada, "Bu gecikmiş bir önlem olabilir ama er halükarda son derece önemli. Cezaevine konulma tehdidi yeni bir sorumluluk seviyesi sağlayabilir. Ayrıca yüksek cezalar polisi yasayı uygulaması konusunda daha da teşvik ediyor" dedi.

Rusya Federasyonu Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı verilerine göre, Rusya'da 60 bini 14 yaşından küçük 2 milyon alkolik bulunuyor.

Rus sağlık yetkilileri özellikle son dönemde çocuklar arasında artış gösteren alkol bağımlılığına dikkati çekiyorlar. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler