YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hangi YPG? ABD sözcüsü saçmaladı
ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan YPG ile ilgili bilmece gibi açıklama geldi. Sözcü Mark Toner, Azez’i kuşatınca Türkiye’nin top atışına tuttuğu grubun “YPG içinde ABD’nin desteklemediği gruplar olduğunu” ileri sürdü.
Hangi YPG? ABD sözcüsü saçmaladı
19 Şubat 2016 / 07:40 Güncelleme: 19 Şubat 2016 / 07:47

ABD’den PKK uzantısı PYD/ YPG’ye ilişkin çelişkili bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, Türkiye’nin Azez’i kuşatınca topçu ateşine tuttuğu grupları “ABD’nin desteklemediği YPG unsurları” olarak niteledi.

Günlük basın toplantısında, YPG’nin Suriye’nin Azez İlçesi çevresinde yaptığı saldırılara ilişkin soruları yanıtlayan Mark Toner, “Suriye’de YPG’nin farklı bölümleri var ve bizim desteklediğimiz YPG grupları aslında bunlar değil. Açıkçası hepsi aynı örgütün bölümleri, fakat desteklediğimiz Halep civarında toprak ele geçirmeye çalışanlar değil. Bizim hava saldırılarıyla desteklediğimiz gruplar, çeşitli biçimlerde Suriye’nin kuzeyinde DAE Ş’e karşı etkili bir biçimde savaşıyor” dedi.

FIRAT'IN BATISI ABD'Yİ KIZDIRDI

ABD’nin YPG’yi Türkiye’nin “Kırmızı çizgi” ilan ettiği Fırat’ın batısına geçmemesi konusunda uyardığı, buna rağmen bu çizgiyi aşıp Azez’i kuşatan YPG’nin Beyaz Saray’da tepki yarattığı konuşuluyordu.

Mark Toner de bu hayal kırıklığını şu sözlerle dile getirdi: “YPG güçlerinin Azez çevresini ele geçirmeye çalıştıklarının farkındayız. Biz hem kamuya açık şekilde hem de PYD liderleriyle yaptığımız özel görüşmelerde bu hareketlerin ‘zarar verici’ olduğunu ve DAE Ş’i ortadan kaldırmak için ortaya koyduğumuz ortak mücadeleyi baltaladığını dile getirdik.

"HASMANE TUTUM YOK" 

Sözcü Mark Toner, Türkiye ile yaşanan PYD/ YPG krizine ilişkin şunları söyledi: “Bu Türkiye’ye karşı hasmane bir tutum değildir. Sadece bizim PYD’nin rolü ve PKK ile bağına ilişkin farklı görüşlerimiz var, ki PKK bir terör örgütüdür ve Türkiye’nin PKK ile mücadelesini destekliyoruz.”

 // Cumali
Amarika harbiden bir oyun.en büyük stratejiyi Amarika yapıyor ki çıkarları doğrultusunda artık bu oyunlara sırtımızı dönelim herkez rengini belli ediyor....
19 Şubat 2016 13:23
 // Rasim DUMAN
Buyuklerimiz "zirva tevil goturmez" demisler. Zirvaladiklarinin, kendileri de farkindalar. Te'vile calisirken yeni zirvalar ile tam maskara oluyorlar. Ve butun bu yalanlara riyakarliklara bizim inanmamizi bekliyorlar ! Bunlar acaba hangi gruptan : Eblehler,idotlar,moronlar, embesiller,ahmaklar,nadanlar...yoksa hepsi birden mi?!...
19 Şubat 2016 09:32
Serefziz Amerika
 // Mehmet
Artik birakin su Amerikayi Bizim bunlarla isimiz olmaz Halen ne zorluyorsunuz artik bunlara sirtimizi dönmemiz gerek Serefziz Amerika...
19 Şubat 2016 08:05
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler