YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamlet oyununda gerçek kafatası kullanıldı!
Hamlet oyununda gerçek kafatası kullanıldı!
Hamlet oyununda gerçek kafatası kullanıldı!
27 Kasım 2008 / 11:35 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Piyanist André Tchaikowsky, kafatasının Hamlet oyununda kullanılmasını vasiyet etti. İsteğini tam 26 yıl sonra oyuncu Dr. Who dizisinin ünlü aktörü David Tennant gerçekleştirdi

1982 yılında kanser yüzünden 46 yaşında hayatını kaybeden piyanist André Tchaikowsky, vasiyetinde bedenini bilimsel araştırmalara, kafatasını ise Hamlet oyununda kullanılmak üzere bağışladı. Ancak, Royal Shakespeare Company tiyatro topluluğunun elinde bulunan kafatasını hiçbir oyuncu kullanmak istemedi. Mark Rylance isimli tiyatrocu 1989 yılında kafatasını provadan öte kullanma cesaretini gösteremedi.


Sonunda yönetmen Greg Doran’ın teşviki ile David Tennant, piyanistin vasiyetini yerine getirmeyi kabul etti. Tennant, kafatasını “Elveda, zavallı Yorick” sahnesinde şu ana kadar 22 defa kullandı.


Ailesi durum ile ilgili memnuniyetlerini belli ederken, kafatasının gelecek performanslarda kullanılıp kullanılmayacağı kesinlik kazanmadı.


Arşivciler Hamlet için gerçek bir kafatasının en son 19’uncu yüzyılda kullanılmış olabileceğini söylüyor. (Telegraph.co.uk)


Hamlet oyunundan adı geçen sahne...


DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler