YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamas'tan uzlaşı hükümetine "sorumluluk" çağrısı
Hamas'tan uzlaşı hükümetine "sorumluluk" çağrısı
22 Kasım 2014 00:00
Hamas, Gazze'deki emniyet teşkilatıyla ilgisinin olmadığını belirterek, Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümeti'nden bu konudaki sorumluluğunu üstlenmesini talep etti.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, "Hamas'ın, Gazze Şeridi'ndeki hiçbir emniyet birimiyle alakası bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığı görevini de yürüten Başbakan Rami el-Hamdallah, vazifesini yapmalı ve sorumluluk almaktan kaçmayı bırakmalıdır" ifadesini kullandı.

Hamdallah, bugün yaptığı açıklamada, "Gazze'deki güvenliğin sağlanmasından fiili olarak Hamas sorumludur. Hükümetin şu anki gergin atmosferde bu görevi yerine getirmesi mümkün değildir" demişti.

Hamdallah ayrıca Gazze'deki Fetih Hareketi yetkililerinin evlerine yönelik saldırıların faillerini bulması için Hamas'a çağrıda bulunmuştu.

Gazze'de 7 Kasım'da eş zamanlı gerçekleştirilen bombalı saldırılarda, eski Devlet Başkanı Yasir Arafat'ın 10. ölüm yıl dönümü etkinlikleri için kurulan platform ile bazı Fetih yetkililerinin evleri hedef alınmıştı. Can kaybının yaşanmadığı olaylarda evlerde ve platformda hasar meydana gelmişti. Fetih yetkilileri konuyla ilgili Hamas'ı suçlarken, harekete yakınlığıyla bilinen kimi internet sitelerinde de saldırıların arkasında olduğu iddia edilen Hamas mensuplarının ismi yayınlanmıştı.

 Söz konusu gelişmeler çerçevesinde Gazze'de "Hamas derin devleti" olduğunu ileri süren Ulusal Uzlaşı Hükümeti, güvenlik alanındaki sorumluluğunu fiili olarak üstlenmiyor.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler