YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamas'tan Mescid-i Aksa çağrısı
Hamas'tan Mescid-i Aksa çağrısı
31 Ekim 2014 04:15
İsrail'in Mescid-i Aksa'yı Müslümanlara kapatması üzerine, Hamas, cuma namazı için Müslümanlara çağrıda bulundu.

İsrail'in kapatma kararı almasının ardından Hamas ve Fetih üyeleri cuma namazı için Mescid-i Aksa'da toplanma çağrısı yaptı.

Hamas Hareketi'nin parlamento grubu Değişim ve Islah Milletvekili Muhammed Atvan, Filistinliler'i yarın Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılmaya çağırdı. Atvan, "Filistinliler hiçbir şart altında Mescid-i Aksa'nın İsrail polisi tarafından kapatılmasını kabul etmez ve işgalcinin kutsal mekanı kontrol altına almasına izin vermez" dedi.

Fetih Hareketi yetkililerinden Envar Bedir ise yarın onbinlerce Filistinli'nin Mescid-i Aksa'da namaz kılmak için toplanmasını istedi.

Mescid-i Aksa'yı korumak için orada namaz kılmanın görevleri olduğunu kaydeden Bedir, bunun aynı zamanda İsrail'in kutsal mekan üzerindeki planlarını bozmak için gerekli olduğunu söyledi.

Mescid-i Aksa Kültür ve Miras Vakfı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik sınırlamasına karşı İslam ümmeti harekete geçmeye çağrıldı.

İsrail polisi, dün Batı Kudüs’te "aşırı sağcı" hahama yönelik silahlı saldırının ardından, ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlar'a kapatıldığını açıklamış, bugün ise söz konusu kararını kaldırdığını bildirmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler