YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamas'tan ABD'ye "kınama" tepkisi
Hamas'tan ABD'ye "kınama" tepkisi
14 Ekim 2015 01:32
Gazze'deki İslami Direniş Örgütü (Hamas), ABD'nin, 3 İsraillinin öldürülmesini kınayan açıklamasını eleştirdi.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, "Filistinli gençler ve çocukların meydanlarda ulu orta infaz edilmesi karşısında sessizliğini koruyan Beyaz Saray'ın, 3 İsraillinin öldürülmesini kınayan açıklaması utanç verici ve insanlık dışı bir tutumdur" ifadesini kullandı.

Ebu Zuhri, böylece ABD yönetiminin Filistin halkına karşı gerçekleştirilen saldırıların ortağı olduğunu doğruladığını savundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, "ABD, üç İsraillinin ölümü ve birçoğunun yaralanmasıyla sonuçlanan son günlerdeki İsrailli sivillere yönelik terör saldırılarını en güçlü şekilde kınıyor" ifadesini kullanmıştı. Earnest ayrıca, Batı Şeria ile Kudüs'te tansiyonun yükselmesinden duyulan endişeyi de dile getirmişti.

İsrail polisinden yapılan açıklamaya göre, Kudüs ve Raanana kentlerinde dün Filistinliler tarafından gerçekleştirilen 4 saldırıda 3 kişi ölmüş, 22 kişi yaralanmıştı. 

Yahudi yerleşimcilerin, geçen ağustos ayının başında Nablus'ta Filistinli bir ailenin evini kundaklamasıyla fitili ateşlenen ve Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla tırmanan gerginlik, son günlerde İsrail'de ağırlıklı olarak Filistinlilerin yaşadığı şehirlerle Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle ciddi boyutlara ulaştı. Ay başından bu yana İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı son olaylarla 30'a yükseldi. Olaylarda 6 da İsrailli öldü. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler