YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamas:"Bu dini savaşın habercisi"
Hamas:"Bu dini savaşın habercisi"
23 Kasım 2014 22:15
İsrail İsrail kabinesinin bugün onayladığı yeni vatandaşlık yasa tasarısı ile ilgili olarak, Hamas bunun dini bir savaşın habercisi olduğunu belirtti.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, yasa tasarısı, "İsrail'in Yahudi devleti kimliğinin pekiştirilmesi anlamı taşıdığı" gerekçesiyle eleştirildi.

Açıklamada, "Bu kanun tasarısı, İsrail'in, Arap dünyasına her anlamıyla hakim olmak için kullanacağı dini bir savaşın habercisidir. Bu haliyle tüm Filistinliler ve bögedeki Arap ülkeleri için tehlike çanlarının çalınması anlamına gelmektedir" ifadesine yer verildi.

Hamas'ın açıklamasında, Filistin halkının ve hareketlerinin, İsrail'in ırkçı yayılmacı projeleri sonuçsuz kalıncaya kadar direnmeye devam edeceği belirtildi.

İsrail kabinesi bugün, İsrail'i "Yahudi ulus devleti" olarak tanımlayan yasa tasarısını onaylamıştı. Söz konusu yasa tasarısı, "İsrail devletinin yalnızca Yahudilere ait olduğu, Arap vatandaşların Yahudilerle eşit olmadığı ve onların ikinci sınıf vatandaş olarak görüldüğü" fikrini teyit ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler