YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamas yöneticisinden ateşkes açıklaması
Hamas yöneticisinden ateşkes açıklaması
19 Ağustos 2015 00:05
Hamas yöneticilerinden Şeyh Hasan Yusuf, İsrail ile sağlanacak herhangi bir ateşkes anlaşmasının Fetih hareketi dahil tüm Filistinli gruplara sunulacağını belirtti.

Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail ile aracılar vasıtasıyla sağlanacak herhangi bir ateşkes anlaşması tüm Filistinli gruplara sunulacak" dedi.

Hamas'ın işgal yönetimi ile siyasi bir anlaşma için çaba harcamadığını ifade eden Yusuf, Fetih hareketi yöneticilerinin Oslo anlaşmasında yaptığı "trajediyi" tekrarlamayacaklarını ifade etti.

Yaşananları "uluslararası tarafların, ablukanın kaldırılması konusunda Hamas'ın ciddiyetinin farkına varması ve İsrail ile anlaşması konusunda Hamas ile iletişime geçmesi" olarak değerlendiren Yusuf, şu ana kadar İsrail ile uzun süreli ateşkes konusunda sağlanmış bir anlaşma formülü olmadığını, sadece önerilerin sunulduğunu dile getirdi.

Yusuf ayrıca, İsrail'i, ablukanın kaldırılması, yeniden imar ve sınır kapılarının açılması gibi Filistin direniş güçlerinin ateşkesteki taleplerini uygulamaya zorlamak istediklerine işaret ederek, bu taleplerin bazı Avrupalı taraflarca Hamas'a sunulduğunu, Hamas'ın hiçbir şekilde İsrail işgal yönetimi ile müzakere için çalışmadığı gibi bunu bir şeref olarak da görmediğini aktardı. 

İsrail resmi kaynakları, dün, uzun süreli ateşkes konusunda Hamas ile doğrudan veya dolaylı müzakere iddialarını yalanlamıştı. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler