YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamas Siyasi Büro Şefi Meşal, Erekatla görüştü
Hamas Siyasi Büro Şefi Meşal, Erekatla görüştü
04 Eylül 2015 02:28
Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'in, Doha'da Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Erekat'ı kabul ettiği bildirildi.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Meşal'in Erekat'ı kabulünde Filistindeki son siyasi gelişmelerin ele alındığı kaydedildi.

Meşal, Erekat görüşmesi, Filistin Ulusal Konseyi'nin 14-15 Eylül'de Ramallah'ta toplanması için yapılan çağrıdan dolayı Hamas ile Fetih arasında gerginliğin arttığı bir dönemde gerçekleşti.

Filistin Ulusal Konseyi'nin Ramallah'ta toplanmasını reddeden Hamas, bunu partizancılık ve tek taraflı olarak niteleyerek, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın FKÖ'deki nüfuzunu artırmayı hedeflediğini savunuyor.

FKÖ Yönetim Kurulu Başkanı Abbas ve 9 üyesi, 24 Ağustos'ta Filistin Ulusal Konseyi'nin olağanüstü toplanması için görevinden istifa ettiklerini açıklamıştı. Bazı kesimler, istifaları, "Abbas'ın bazı yönetim kurulu üyelerini diskalifiye ederek, yeni bir kurul oluşturmaya çalıştığı" şeklinde yorumlamıştı.

Ulusal konsey, FKÖ'nün Parlamentosu konumunda ve Filistin'in içinden ve dışından Filistin halkının temsilcilerini kapsıyor. Filistin içinde ve dışında Filistinlileri en yüksek düzeyde temsil eden ulusal konsey 1948 yılında kuruldu ve konseyde 1996 yılından beri hiç bir olağan oturum düzenlenmedi. 740 üyesi bulunan konseyde Hamas ve İslami Cihad Hareketi dışında tüm grupların temsilcileri, yasama meclisi üyeleri, sendika temsilcileri ve bağımsızlar yer alıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler