YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hamas olarak her türlü öneriye açığız"
"Hamas olarak her türlü öneriye açığız"
04 Mart 2015 23:38
Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, "Filistin ve Mısır halkı arasındaki engellerin ortadan kalkması için her türlü öneriye açık olduklarını" açıkladı.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Heniyye'nin, Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Sabih ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Hamas olarak, Filistin ve Mısır halkı arasındaki engellerin ortadan kalkması için her türlü öneriye açığız" ifadesini kullandığı belirtildi.

Hamas'ın, Filistin direniş hareketlerinin önde gelenlerinden olduğuna dikkati çeken ve Mısır'ın milli güvenliğinin öncelikleri olduğunu belirten Heniyye'nin, Hamas ya da Filistin halkının, Mısır veya diğer Arap ülkelerinin içişlerine müdahale etmeyeceğini söylediği kaydedildi.

Heniyye'nin ayrıca Sabih'i, Hamas hakkındaki karar karşısında gösterdiği duruş nedeniyle de tebrik ettiği aktarıldı.

Sabih, Hamas'ın "terör örgütü" kabul edilmesi yönündeki kararın ardından yaptığı açıklamada, söz konusu kararın yerel olduğunu ve Arap Birliği'nin böyle stratejik bir konuda yerel kararlarla hareket edemeyeceğini ifade etmişti.

Kahire Acil İşler Mahkemesi, cumartesi günü Hamas hareketinin "terör örgütü" olarak kabul edilmesi yönünde karar almıştı. Mısır yargısı, 31 Ocak'ta da hareketin silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları hakkında da benzer bir hüküm vermişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler