YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamas liderini şoke eden melodi
Hamas liderini şoke eden melodi
19 Haziran 2010 08:52
New York Times gazetesi, TV dizileri sayesinde Türkiye’nin Arap kültürel yaşamının merkezine oturduğunu yazdı

Amerikan New York Times gazetesi, izlenme rekorları kıran Türk dizilerinin Arap ülkelerini hangi açılardan ve nasıl etkilediğine yer verdi.

Başrollerinde Songül Öden ve Kıvanç Tatlıtuğ’un rol aldığı Gümüş dizisinin Arap toplumunda bir Türk melodramı dalgası yarattığını yazan gazete, Gümüş’ün Yaprak Dökümü, Kurtlar Vadisi, gibi dizilerin Arap televizyonlarında yayınlanmasının yolunu açtığını yazdı. Bu furyaya son olarak Aşk-ı Memnu’nun da katıldığını söyleyen New York Times, diziyi “Madam Bovary’i Boğaz’da hayal edin” şeklinde tanımladı.

Analize göre, Türkiye dizileri aracılığıyla yarattığı etki sayesinde, Fas’tan Irak’a, Arap toplum yaşamının merkezine oturdu. Bu durumun Türkiye’nin uluslararası politikasını etkilediğine değinen makalede; “Bu Amerika’nın ancak rüyasında görebileceği bir şey. Türkiye’nin -tesadüfi olmayan- bu kültürel ihracı, Türkiye’nin politik hırslarını da yükseltti. Gazze’ye yardım filosu yollamak, ABD’nin İran yaptırımlarına meydan okumak, bir zamanlar müttefiki olan İsrail hakkında sert söylemlerde bulunmak ve Atatürk’ün anayasal laik devletine İslami bir renge boyamak gibi” ifadeleri yer aldı.

Tatlıtuğ kriteri!
Dizilerin Arap ülkelerinde yarattığı kültürel etkiye de değinen New York Times’a göre, Kıvanç Tatlıtuğ tarafından canlandırılan Gümüş dizisinin baş kahramanı Mehmet, erkeklerde büyük kıskançlığa yol açıyor. Gümüş ve Mehmet’in aşklarını açık açık yaşaması ve birbirlerini takdir etmesi, kadınları cezbediyor. Erkekler de eşlerinin “Neden sen de biraz daha Mehmet gibi olamıyorsun?” sorusunu yöneltmesinden hiç hoşlanmıyor. TV üzerine çalışmalar yapan Prof. Şengül Özerkan’ın “Bazı Araplar öpüşmeyi bile Gümüş’ü izleyerek öğreniyor” sözlerine yer veren gazete, Aşk-ı Memnu’yu daha ateşli olarak nitelendirdi.

Hamas liderinin oğlu da izliyor
New York Times’a göre, erkekler bu tip dizileri izlemediklerini iddia etseler de aslında doğruyu söylemiyor. Buna en yakın zamanlı örnek, yakın zamanda bir Hamas liderinin televizyon röportajı esnasında patlak veren mini skandal. Batı müziğinden ve Türk dizilerinden yakınan liderin oğlunun telefonunun, aniden Gümüş dizisinin jenerik melodisi ile çalmaya başlaması yabancı basında geniş yer bulmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler