YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamas kurucularından Muhammed Taha hayatını kaybetti
Hamas'ın kurucu üyelerinden Muhammed Taha, Gazze'de tedavi gördüğü hastanede 77 yaşında hayatını kaybetti. Muhammed Taha 2003 yılında İsrail tarafından gözaltına alınmıştı.
Hamas kurucularından Muhammed Taha hayatını kaybetti
13 Kasım 2014 / 09:59 Güncelleme: 13 Kasım 2014 / 14:26

Şeyh Ahmet Yasin ile birlikte Hamas'ı kuran ve İzzettin Tugayları'nın ilk komutanlığını yapan, 7 defa ağır yaralanıp aylarca tedavı görüp tekrar ordusunun başına geçen, Şeyh Ahmet Yasin vefat ettiğinde "ey yarabbim kollarımı kırdın" diye cemaatin önünde gözyaşı döken, iki defa tutuklanıp İsraillilerle takas yapılarak çıkan, kudretli komutan, hafız Muhammed Taha 77 yaşında dün Gazze'de vefat etti

Muhammed Taha, 1937 yılında Filistin'de dünyaya gelmişti. 1987 yılında Hamas'ın kurulmasında rol aldı. Uzun yıllar Şeyh Ahmed Yasin ile birlikte çalıştı. 

Açıklama İzzeddin El Kasam Tugayları tarafından yapıldı

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kasam Tugayları tarafından internet üzerinden yayınlanan mesajda, Taha'nın uzun hastalık döneminden sonra hayatını kaybettiği belirtildi. Ölüm nedeni kesin olarak belli değil. 

Taha, 2003 yılında İsrail tarafından yaralandı ve gözaltına alındı. Bir yıl sonra serbest bırakılan Taha'nın beş çocuğu vardı.

 

DÜNYA BÜLTENİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler