YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamas: İsrail yargılansın
Hamas: İsrail yargılansın
14 Eylül 2014 07:00
Hamas, İsrail'in 'savaş suçlusu' sayılarak yargılanması için çabalarını sürdürüyor.

Hamas, Filistin yönetiminden, İsrail'in Gazze'de işlediği suçlardan dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) yargılanması konusundaki duruşunu netleştirmesini istedi.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, "Filistin yönetiminin, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne resmi soruşturma talebini içeren mektubu göndermesi gerekiyor. Filistin yönetiminin bu konudaki gayri resmi açıklamaları yeterli değil" ifadelerini kullandı.

Ebu Zuhri, İsrail’in "savaş suçu" işlediğine yönelik iddiaları araştıracak bir soruşturmanın açılması için Filistin yönetiminden gereken onayın alınamadığını belirtti.

UCM’de soruşturma açılabilmesi için başvuran ülkenin devlet başkanı veya dışişleri bakanının başvuru dilekçesini resmi bir şekilde onaylaması gerekiyor. Bu durumda Filistin yönetiminden hala resmi onayın gelmemesi, "savaş suçu" iddialarının mahkemeye götürülmesini engelliyor.

Gazze'deki siyasi gruplar, İsrail'in, Gazze topraklarında işlediği suçlardan dolayı UCM'de yargılanması için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan "Roma Sözleşmesi"ni imzalamasını talep etmişti.

Roma Sözleşmesi

Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni kurucu temel anlaşması olan "Roma Sözleşmesi" (Statüsü), 17 Temmuz 1998'de bu kentte düzenlenen diplomatik toplantıda kabul edilmişti.

Suçları, mahkemenin nasıl çalışacağı ve devletlerin işbirliği için ne yapmaları gerektiğini tanımlayan sözleşme, 2008'e kadar 139 devlet tarafından imzalandı. Filistin yönetiminin söz konusu sözleşmeyi imzalaması, İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'da işlediği suçlardan yargılanması için başvuru hakkı sağlıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler