YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamas: "Hiçbir tehdit bizi korkutamaz"
Hamas Resmi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, "Gazze, işgalciler için her zaman bir mezar olmuştur ve olmaya devam edecektir. Hiçbir tehdit bizi korkutamaz" dedi.
Hamas: "Hiçbir tehdit bizi korkutamaz"
24 Ağustos 2014 / 01:30 Güncelleme: 24 Ağustos 2014 / 01:36

Gazze'de hayatını kaybedelerin sayısı 2 bin 102'ye, yaralıların sayısı da 10 bin 597'e ulaştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'nin orta kesimlerinde yer alan Deyr el-Belah kentinde Ebu Medin ailesinin evini hedef alması sonucunda, Nesrin İbrahim Ahmed ve Suheyr Abdulkerim Ebu Medin isimli 2 kişinin yaşamanı yitirdiğini belirtti.

Kudra, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin güneyinde yer alan Er-Rimal Mahallesinde hedef aldığı binada da 19 kişinin yaralandığını ve acil yardım ekiplerinin, yıkılan 11 katlı bina ve çevresinde oluşan enkazda arama-kurtarma çalışmaları başlattığını ifade etti.

Filistin Sağlık Bakanlığından alınan bilgilere göre, İsrail'in Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda 11 kişi hayatını kaybetti. Böylece saldırıların başladığı 7 Temmuz'dan bu yana ölen sayısı 2 bin 102'ye, yaralı sayısı ise 10 bin 616'ya çıktı.

Ben Gurion'a füze saldırısı

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Ben Gurion Havalimanı'nı yerel yapım füzeyle vurduğunu bildirdi.

Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Tel Aviv'e 15 kilometre uzaklıktaki Ben Gurion Havalimanı, yerel yapım M75 tipi füzeyle hedef alındı" denildi.

İsrail ordusundan henüz olaya ilişkin açıklama yapılmadı.

Hamas Resmi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Hamas, Filistin halkının taleplerini gerçekleştirmeyi içeren her türlü gerçekçi öneriyi değerlendirecektir" denildi.

Ebu Zuhri açıklamasında, "Direniş, Filistin halkını korumak için hazırdır. Gazze, işgalciler için her zaman bir mezar olmuştur ve olmaya devam edecektir. Hiçbir tehdit bizi korkutamaz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, taraflara, Gazze'de yaşanan yıkımın, Filistinliler'in maruz kaldığı her türlü büyük zayiatın sona erdirilmesi amacıyla, süresi belirlenmeksizin ateşkese vararak, kalıcı ateşkesin sağlanması için Kahire'de yeniden dolaylı müzakerelere başlanılması çağrısında bulunuldu.

"Gazze'den İsrail'e 41 roket atıldı" iddiası

Öte yandan, İsrail, gece yarısından bu yana Gazze'den topraklarına 41 roket atıldığını açıkladı.

İsrail ordusunun resmi Twitter sayfasından yapılan açıklamada, "Gece yarısından bu yana İsrail'e 41 roket atıldı" denildi.

Söz konusu roketlerin nerelere düştüğüne ilişkin bilgi verilmeyen açıklamada, ateşkesin bozulduğu günden bu yana İsrail'e 525 roket atıldığı ifade edildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler