YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamas BM'den Gazze'nin yeniden imarına destek istedi
Hamas BM'den Gazze'nin yeniden imarına destek istedi
29 Nisan 2015 19:36
Hamas, BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mladenov'dan Gazze Şeridi'nin yeniden imarı konusunda harekete geçilmesini talep etti.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mladenov'dan İsrail'in geçen yıl düzenlediği saldırılarında Gazze Şeridi'nin yeniden imarı konusunda harekete geçilmesini talep etti. 

 Hamas tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, Mladenov'un Gazze Şeridi'ni ziyaretinin olumlu karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, Mladenov "Gazze'nin yeniden imarı sürecinin hızlandırılması ve sınır kapılarının inşaat malzemelerinin girişi için açılması amacıyla derhal harekete geçmeye" çağrıldı.

Mladenov, görevi ay başında Robert Serry'den devralmasının ardından ilk kez Gazze'yi ziyaret etti.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz 2014'te havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarına devam eden İsrail, saldırılarına 26 Ağustos'ta Filistinli gruplarla varılan ateşkesle son vermişti. 

Saldırılarda 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü. BM istatistiklerine göre, yaklaşık 500 bin kişi okullara sığınmak zorunda kaldı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler