YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamas 22. yılını kutluyor
Gazze'de 2.5 yıldır yönetimi elinden bulunduran İslami direniş hareketi Hamas, kuruluşunun 22. yıldönümünü Gazze'de onbinlerce taraftarının katıldığı törenlerle kutladı.
Hamas 22. yılını kutluyor
14 Aralık 2009 / 17:13 Güncelleme: 14 Aralık 2009 / 17:13

Hamaslı Başbakan İsmail Haniyye ise Hamas'ın bir İslami emirlik kurma niyetinde olmadığını, amacının Filistin topraklarını bağımsızlığa kavuşturmak olduğunu söyledi.
        

Hamas'ın 22. kuruluş yıldönümü etkinlikleri için, Gazze kentinin batısındaki El Ketibe meydanını onbinlerce Hamas militanı ve destekçisi doldurdu. Başlarında yeşil şapka ve bandanaları, yeşil bayrakları ile meydanı yeşile çeviren Hamas destekçilerinin sayısının 200 bin kişiyi aştığı söylenirken, Hamas'a bağlı El Aksa televizyonu katılanların sayısını milyon olarak ifade etti.
        

Yıldönümü kutlamaları nedeniyle Gazze Şeridi çapında resmi dairelerin ve okulların tatil edildiği bugün binlerce taraftar, öğle namazı sonrası El Ketibe meydanına geldi. Sokaklarda Hamaslılar motosikletlerle gösterilere katılırken, turlayan araçlarda da Hamas bayrakları sallandı; binalar da Hamas bayraklarıyla süslendi.
        

Hamaslı milletvekilleriyle birlikte gösteriye katılan fiili yönetimin Başbakanı İsmail Haniye de konuşmasına kalabalıklara Hamas ve Filistin  bayraklarını sallayarak başladı. Haniye uzun konuşmasında Hamas'ın asla silah  bırakmayacağını, İsrail'ide asla tanımayacağını söyledi. Haniye, Filistinli  grupların yardımı ile Hamas hareketinin Gazze'yi bağımsızlığa kavuşturduğunu belirtip, "Hamas Gazze'de İslami bir emirlik kurmayacak. Hamas'ın asıl amacı, tüm Filistin topraklarını bağımsızlığa kavuşturmaktır" dedi. Haniye, Hamas'ın tüm  Filistin toprakları geri alınıncaya kadar direnişi sürdüreceğini kaydetti.
        

Haniye, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi'ne Dökme Kurşun olarak adlandırdığı operasyonun başarıya ulaşamadığını, Allah'ın Gazze halkına güç ve  irade verdiğini ve bugünkü kutlama törenlerine eriştiklerini söyledi.
        

Haniye, Hamas'ın hem direnişte hem hükümette hem de adalet sağlamada çok güzel bir örnek oluşturduğunu da söyledi.
Gazze Şeridi'ne uygulanan ambargoya da değinen Haniye, bunun amacının Filistin halkının iradesini kırmak olduğunu, ancak bunun asla başarılamadığını anlattı.
        

Haniye ayrıca El Fetih'i ve diğer Filistinli grupları, Mısır'ın arabuluculuğunda sürdürülen diyalog görüşmelerini gerçekleştirmeye çağırdı.
         
         BATI ŞERİA'DA YASAK VAR
         
Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yönetimindeki Batı Şeria'da ise Hamas'ın 22. yıldönümü kutlamalarına izin verilmedi. Filistinli bir güvenlik yetkilisi, yasaklama kararının Filistin Yönetimince alındığını  belirtirken, yasaklamaların yaklaşık son 4 yıldır geçerli olduğunu da kaydetti.
        

Hamas da yaptığı açıklamada, Batı Şeria'daki mensuplarının, kutlama  etkinlikleri yapmasını engellemek için gözaltına alındığını, polis karakollarına çağrıldığını öne sürdü.
        

Açıklamada, Filistin Yönetimi güvenlik güçlerinin Hamas lider ve mensuplarından 150 kişiyi gözaltına aldığı, ayrıca bin dolayında kişinin de  karakollara çağrıldığı kaydedildi.
        

Açıklamada, El Halil, Beytüllahim, Ramallah, Nablus, Tulkarem, Cenin ve Kalkilya gibi kentlerle bazı kasabalarda, Filistin Yönetimi güvenlik güçlerinin sokak sokak herhangi bir etkinliği önlemek için devriye gezdikleri kaydedildi.
        

Filistin Yönetimi güvenlik güçlerinin, Hamaslılara kamuya açık herhangi bir eylem, toplantı vs düzenlemeyeceklerine yönelik taahhütname imzalattıkları öne sürülüyor.
         
         HAMAS DA YASAKLAMIŞTI

         
Hamas da Gazze Şeridi'nde yönetimi ele geçirdiği 2007 yılı ortalarından bu yana El Fetihlilerin ne kuruluş yıldönümü kutlamalarına, ne de El Fetih'in kurucusu ve Filistinlilerin sembolü Yaser Arafat'ı anma etkinliklerine izin veriyor. Evlerde El Fetih bayragı asılmasına, arabalarda El Fetih şarkıları çalınmasına veya Arafat'ın resminin taşınmasına yasak uyguluyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler