YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hama ağır ateş altında
Hama ağır ateş altında
25 Nisan 2012 23:53
Ülkedeki olaylarda ölü sayısı 90'a yükseldi

Suriye'de yönetim karşıtlarına karşı düzenlenen ve ağır silahların kullanıldığı operasyonlarda çoğunluğu Humus'ta olmak üzere ölü sayısının 90'a yükseldiği bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ülkenin iç kesimlerinde yer alan ve birkaç günden bu yana ağır silahlarla operasyon düzenlendiği bildirilen Hama kentinde bugün 68 kişinin yaşamını kaybettiğini, 85'ten fazla kişinin yaralandığını belirtti.

Şam'ın birçok semtinde yönetim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin ateşle karşılık vermesi sonucu 4 kişinin öldüğünü onlarca kişinin yaralandığını kaydeden örgüt, İdlib, Humus, Dera, Deyr Ez Zor ve Halep'te de güvenlik güçlerince açılan ateşte 18 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Örgüt, akşam saatlerinde çıkan gösterilerde de güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu çok sayıda protestocunun yaralandığını aktardı.

Bu arada, Hama'nın sabahtan bu yana ağır silahlarla bombalandığını ifade eden Hama Genel Devrim Konseyi üyesi Ebu Adnan, ''Kent tamamıyla rejim güçleri tarafından kuşatılmış durumda, çok yerde elektrik ve iletişim kesik. Halk operasyonlar nedeniyle kent dışına kaçıyor'' dedi.

Kofi Annan'ın ateşkes planına rejimin hiçbir zaman uymadığını ve uymayacağını dile getiren Ebu Adnan, ''Rejimin tankları ve zırhlı birlikleri sabahtan bu yana kentte ölüm kusuyor. Ne kadar insanın öldüğünü ve yaralandığını bilmiyoruz. Tank ateşi sonucunda yıkılan evlerin enkazında bir ailenin tüm fertleri ölmüş olarak bulundu. Enkazların altında yaralı insanlar var ve güvenlik nedeniyle onlara ulaşmakta zorluk çekiyoruz'' diye konuştu.

''BM gözlemcilerine rağmen Hama'da ikinci bir katliam gerçekleşiyor'' diyen Ebu Adnan, ''Şu anda başımıza roketler ve bombalar yağıyor, keskin nişancıların korkusundan dışarı çıkmaktan korkuyoruz'' dedi.

Ebu Adnan, Tayran bölgesine düşen roketler ve havan mermileri sonucunda 9 çocuk ile 21 kadının hayatını kaybettiğini söyledi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler