YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halk sandık başına gidiyor
Halk sandık başına gidiyor
02 Mayıs 2011 09:49
Kanada'da seçmenler, erken genel seçimler için bugün sandık başına gidiyor.

Ülke genelinde 23 milyonu aşkın seçmen, federal parlamentonun 308 yeni üyesini belirleyecek.

Stephen Joseph Harper başkanlığındaki Muhafazakar Parti hükümetinin 2011-2012 bütçesinin 22 Martta federal parlamentoda reddedilmesi ve iki gün sonra güvensizlik oyuyla düşürülmesinin ardından, 2 Mayısta erken genel seçim yapılması kararı alınmıştı.

Kanada'da son 7 yıl içinde dördüncü kez genel seçime gidilirken, son üç seçimin hepsinden de azınlık hükümetleri çıkmıştı. 308 sandalyeli federal parlamentoda  Muhafazakar Parti'nin 143, Liberal Parti'nin 77, Quebec Bloku'nun 47, Yeni Demokrat Parti'nin 36 milletvekili bulunuyordu.

Bu seçime kadar ana muhalefet partisi olan Liberal Parti, son yapılan kamuoyu yoklamalarıyla adeta şok yaşıyor. 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına destek veren tasarının parlamentoda yasalaşmasının da mimarı olan Michael Ignatieff'in başkanı olduğu Liberaller, ana muhalefet koltuğunu sol eğilimli Yeni Demokrat Parti'ye kaptırıyor.

Kanada basını, Yeni Demokrat Parti için "bu seçimlerin en karlı partisi", lideri Jack Layton için de "iyi dövüşçü" yorumunda bulunuyor.

Kamuoyu yoklama kuruluşu EKOS'un CBC için yaptığı, sonuçları dün açıklanan ankete göre, Muhafazakar Parti yüzde 34,6, Yeni Demokrat Parti yüzde 31,4, Liberal Parti yüzde 20,4, Yeşiller yüzde 6,3 ve Quebec Bloku yüzde 5,4 oranlarında oy alacak. Buna göre Muhafazakar Parti'nin 143, Yeni Demokrat Parti'nin 106, Liberal Parti'nin 43 milletvekilliği kazanacak.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler